Hostinec či šatlava. Nejen to byl nejstarší městský dům v Nepomuku
Dům U Lípy, někdy také označován jako dům U České lípy, je nejstarším městským domem v Nepomuku na jihu Plzeňska. Nachází se na Přesanickém náměstí a při projíždění Nepomukem na trase Plzeň-České Budějovice ho lze jen stěží přehlédnout. Stojí totiž přímo u silnice I/20.
Historie domu je barvitá
Patrový dům venkovského typu s nezastřešeným průjezdem do dvora, dochovaný v podobě z počátku 19. století, nese stopy gotických a renesančních konstrukcí. Pod budovou se nachází také valeně klenutý sklípek. Dveře, schodiště a podlahy v interiéru pocházejí z poloviny 19. století, vstupní dveře pak z 18. století. Podle historika Alexandra Berndorfa se právě zde v minulosti nacházela původní nepomucká rychta a posléze obecní hostinec.
Poslední pobyt odsouzenců před odchodem na Šibeniční vrch
V minulosti koupil dům barvíř Jeroným Lenner. Lennerové byli bohatí měšťané a obývali dům až do roku 1788, kdy připadl věnem Janu Hessovi, řezníkovi a synovi hostinského z Chocenic. Dům poškodil oheň v roce 1746 a následně znovu roku 1799. Tehdy pravděpodobně získalo jeho průčelí současnou podobu.
Jádro objektu je datováno do let 1360–1370. „Údajně zde byl i sám Jan Žižka. Také byl tehdy ten dům vypleněn. Dále zde byli souzeni odsouzenci a voděni na nedaleký vrch Šibenice, kde byli popravováni,“ uvedl Pavel Motejzík, manažer Mikroregionu Nepomucko.
„Na začátku 60. let bylo v domě ještě sedm bytů, tím pádem sedm různých domácností a nájemníků. Žádná koupelna, záchody na pavlači. Po roce 1990 dům pouze chátral. Až nyní v posledních několika letech má novou majitelku, která se ho snaží postupně opravovat,“ řekl památkář plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu Pavel Kroupa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.