Lemuři mají být převtělené duše předků Malgašů
Lemur kata je zřejmě nejznámějším představitelem poloopic, a to zejména díky animovaným filmům s názvem Madagaskar, kde tento živočich znázorňoval milovníka tance krále Jelimána.
„Možná, že i díky těmto filmům znají děti i dospělí slovo endemit, tedy organismus, který se vyskytuje jen v jedné malé izolované části světa a nikde jinde, tedy v případě lemura kata na Madagaskaru. Ale má to i nevýhodu – kdybychom popošli tady o kousek dál k tučňákům, tak tam slýcháme také slovo Madagaskar. Do této pohádky byla ale zakomponována zvířata, která s Madagaskarem nemají nic společného, a je třeba udělat ostrou hranici mezi skutečným světem a kresleným seriálem, kde se lev, žirafa, zebra a hroch plus čtyři tučňáci projdou Madagaskarem,“ sdělil na úvod tiskový mluvčí Zoologické a botanické zahrady města Plzně Martin Vobruba.
Expozice plzeňské zoo, kde jsou k vidění lemuři kata, se v poměrně nedávné době změnila. 20 let předtím vypadala zcela jinak, kdy jí návštěvníci mohli volně procházet. „Bohužel to vedlo k pokusům o krmení. Ti lemuři navíc zkrotli, zhloupli, vysloveně „zjelimánovatěli“ a byli zvyklí prohlížet kočárky, kde bohužel často našli něco, co možná na chvilku lahodilo jejich zmlsaným tlamičkám, ale vůbec to nelahodilo jejich žaludku a trávicí soustavě. Lemuři kata jsou tedy nyní za vodním příkopem na uzavřeném poloostrově,“ řekl Vobruba.
Lemur coby duch nebo bubák
Původ názvu těchto poloopic je poměrně zajímavý: „Jedná se o malgašskou víru v převtělování. Lemures je starořímské označení pro duchy, bubáky, duše, strašidla. Toto jméno jim přidělil Carl Linné jednak na základě toho, že se první mořeplavci a objevitelé vraceli z Madagaskaru mírně postrašení způsobem nočního života lemurů, a také právě na základě informací o víře v převtělování lidských duší do těchto zvířat,“ vysvětlil tiskový mluvčí, který dále pokračoval:
„Lemuři jsou milovníci sluníčka, tudíž je tu návštěvníci mohou v teplé části roku přistihnout v antropomorfních pozicích, kdy vysloveně sedí jako nějaký rekreant před hotelem nebo zotavovnou v Tatrách, mají roztažené ruce a nohy a vstřebávají sluneční paprsky.“
K čemu lemurům kata slouží jejich příznačný pruhovaný ocas? To se dozvíte v přiložené reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...