Malí čertíci v Kladrubech dělají všem radost

26. březen 2020

V Kladrubech mají kůzlata. Narodila se v tamní Pony Farm a je jich pět, čtyři holky a jeden kluk. Každým dnem by se měla narodit další.

Černobílé ratolesti dělají radost jak chovatelům, tak návštěvníkům, kterých tedy ubylo. Ale protože zvířata se musí krmit každý den, občas za nimi někdo v roušce přijde, a to ti, co je musí nakrmit.

Pony Farm vznikla v 90. letech

Rozpadlou stáj začal opravovat v devadesátých letech čerstvý důchodce Emil Kraus. Dobrovolně mu s tím pomáhala parta volejbalistů ze Stříbra, která za pomoc na stavbě nic nechtěla, jen se občas pomazlit s koňmi. Stáje se dokončily a postupně začali přibývat koně, poníci, nastěhovaly se tam kočky. A také se do farmy dostaly kozy, které dělají divákům velké divadlo. Děti milují zakrslé králíčky i andulky.

Vyučují jízdě na koni

Krmit tolik zvířat je zátěž, a tak si musí mini farma na sebe i trochu vydělat. A to hodinami výuky a jízdy na koni. Na místě jsou lidé, kteří toto perfektně ovládají. Získané peníze od sponzorů anebo z výuky padnou všechny na chod farmy, krmení, léčivo i nutné opravy. „Není to podnik, je to prostě koníček,“ říká dnes už osmdesátiletý Emil Kraus, který vždycky zvířata miloval.

Kdy na farmu 

Teď až po skončení vládního zákazu. Zatím tam chodí jen pečovatelé zvířat. Až to půjde, podívejte se na stránky Pony Farm a můžete vyrazit! 

Můžete zvířatům přivézt i tvrdé pečivo nebo ovoce a zeleninu. Nedávejte jim to ale sami, předejte vždy tamní službě.|

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň