Manuál zdravého fandění aneb Jak přežít nejen hokej

21. květen 2024

Sledování sportovního utkání dokáže tepovou frekvenci fanouška vynést do výšin, které odpovídají silnému fyzickému stresu.

Lékařské studie ale ukazují i jiná zajímavá data. Než si o nich poslechnete, zkuste si připomenout pravidla, která se vyplatí dodržovat. Třeba i proto, abyste nechtěně nevstřelili gól vlastnímu tělu.

  • Pokud chcete sport sledovat na místě nebo ve fanzóně, připravte se na možnou nepřízeň počasí. Nezapomeňte na pitný režim, hlavně v teplých dnech.
  • Pokud máte zdravotní problémy – např. vysoký tlak, anginu pectoris, astma, cukrovku atd. - nezapomeňte na své pravidelné dávky léků. A šetřete se.
  • Omezte během fandění sportu konzumaci alkoholu a kouření.
  • Fandit se dá i bez klobás s hořčicí, bramborových chipsů a čokoládových tyčinek nebo zmrzliny. Pokud vás u televize honí mlsná, připravte si předem k zakousnutí něco zdravějšího.
  • Pamatujte, že sledování sportu je tu pro zábavu. Ať už váš favorit vyhraje nebo prohraje, život půjde dál.
  • Jestli pocítíte zdravotní problémy během sportovního utkání, neváhejte si zavolat pomoc. Zdraví je přednější než výsledek vašeho favorita

Sportu zdar a hodně zdraví!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.