Mláďata agamy filipínské dokáží běhat po vodní hladině

31. červenec 2023
Mezi námi zvířaty

Agamy filipínské jsou obyvateli jednoho z pavilonů Zoologické a botanické zahrady města Plzně. Tito ještěři jsou úzce vázáni na vodu, jak ostatně napovídá jejich latinský název hydrosaurus.

Agama filipínská

„Většinu času tráví ve větvích stromů, kde se často sluní právě nad vodou. Ve volné přírodě se vyskytují v tropických deštných lesích, a to pouze na Filipínách,“ sdělil na úvod chovatel plazů v plzeňské zoo Filip Hais, který pokračoval popisem těchto živočichů:

„Jsou to poměrně velká zvířata. Samci dorůstají až 1,30 m, samice bývají o něco menší. Mají na sobě takové hřebeny, a to jak na zádech, tak na ploutvích. Samci mají tyto hřebeny větší než samice, a používají je zejména při obraně svého teritoria jako výstrahu, ale také při plavání. Tyto agamy jsou schopné se potápět a údajně vydrží pod hladinou až 1 hodinu, dokud se necítí dostatečně bezpečně na to, aby mohly vyplavat ven.“

Agama filipínská

Zajímavostí je, že agamy filipínské mají unikátně rozšířené prsty na zadní noze: „U mláďat je tato anatomická vychytávka využívána k přeběhu vodní hladiny, podobně, jako u bazilišků. Nicméně v dospělosti jsou tato zvířata příliš velká a těžká na to, aby běhala po vodní hladině,“ řekl chovatel.

Co dokáže tento plaz spořádat? To se dozvíte v reportáži.

Agama filipínská
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.