Muzeum středních Brd nabízí nocleh ve vojenské ubytovně s „ksichtem“. Nechybí ocelové kavalce s matracemi z gumové stříže

Velitelská místnost z období První republiky
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Velitelská místnost z období První republiky

Chystáte se na výlet do Brd? Muzeum středních Brd ve Strašicích je místem kde začít. Muzeum najdeme v prostorách bývalé velitelské budovy zdejší vojenské posádky.

V expozici si můžete prohlédnout například zrekonstruovanou velitelskou místnost, ve které nechybí třeba kulomety z doby první republiky. Historie vojenství ve Strašicích jde mnohem dál. Na vůbec první vojsko odkazují sedla na koně. Jako první tu totiž sídlili dragouni z Klatov.

Později sem byl převelen 38. pluk z Berouna. Hlavní rozmach vojenského prostoru, na který muzeum logicky odkazuje, nastal během druhé světové války. Tehdy začal v Brdech cvičit tankový prapor německého Wermachtu. Cvičilo se tu dál i po konci druhé světové války.   

Nejen vojenskou historií dýchá strašické muzeum 

Koho nebaví vojenská historie, přijde si tu také na své. Muzeum ve Strašicích je i muzeem regionálním. Najdete tu ukázky různých řemesel, kterými se Brdy proslavily, třeba uhlířství. V Brdech se totiž těžilo černé uhlí. Bohata je také mineralogická sbírka muzea.     

Kdo by si přeci jen chtěl připomenout dobu vojenskou, má ve Strašících jedinečnou příležitost. Dodnes je tu zcela funkční vojenská ubytovna. Jak nám řekl ředitel muzea Martin Lang: „Je to vojenská ubikace s ksichtem“. Spí se na vojenských železných palandách, na matracích z gumové stříže, pod populárními třídílnými vojenskými spacáky.