Na tuhle roztomilou šelmičku musíte mít štěstí: Promyka bažinná se návštěvníkům příliš neukazuje

24. duben 2023
Mezi námi zvířaty

Promyka bažinná je všežravec, který se běžně vyskytuje v subsaharských oblastech Afriky. Zdržuje se poblíž vodních toků a nádrží, kde mnohdy loví také potravu. Plzeňská zoologická zahrada je navíc jediná v České republice, která promyky bažinné chová.

„Promyky jsou spíše plaché, protože to jsou noční živočichové, kteří přes den příliš nevylézají. U nás bývají vidět brzy ráno, případně když je na pavilonu klid, tak se občas ukážou,“ uvedl chovatel malých a velkých šelem v plzeňské zoo Bronislav Ludín, který pokračoval popisem jejich vzhledu:

„Jde o štíhlou šelmičku většího vzrůstu. Ve volné přírodě dosahuje i s ocasem délky jednoho metru a váží 4 kg. Zbarvení má šedočerné až hnědé, čumáček je takový kuželovitý a má korálkové oči. Promyky jsou také šikovné na přední tlapy, kdy když chtějí sníst například ptačí vejce, tak si ho vezmou do předních končetin, stoupnou si na zadní a praští s ním o zem, čímž vajíčko rozbijí a následně vypijí jeho obsah.“

Co se zvuků týče, není tohle zvířátko dle slov chovatele nijak zvlášť výrazné: „Komunikují mezi sebou spíše v noční době, ale my jakožto ošetřovatelé nezachycujeme žádné výrazné zvuky.“

Zajímavostí je, že promyky bažinné můžete v České republice vidět pouze v plzeňské zoo, a také to, že tato zoo je jediná v Evropě, kde se tyto promyky rozmnožují.

Jakou „zbraň“ používají promyky bažinné vůči predátorům? To se dozvíte v přiložené reportáži.

Spustit audio