Největší suchozemský savec Evropy budí respekt
Zubr evropský z čeledi turovitých patří společně s bizonem americkým do rodu bizon. I když je zubr menší než bizon, jde o pořádné kolosy. Samec zubra může vážit až tunu, a jeho výška v kohoutku se pohybuje okolo 190 cm. Samice bývají o polovinu menší.
„Zubři evropští byli v minulosti ve volné přírodě vyhubeni. Díky chovům v zoo se opět navrací do volné přírody. Vidět je tak můžete třeba v Ázerbájdžánu,“ uvedla chovatelka velkých kopytníků v Zoologické a botanické zahradě města Plzně Jiřina Bažantová.
„Než došlo k jejich vyhubení, vyskytovali se zubři ve střední a severní části Evropy, především v chladnějších oblastech. V létě línají, takže tady v zoo jim ani v teplejším období horko není. Živí se trávou, poté zejména na zimu žaludy, a také okusují stromy a keře,“ řekla chovatelka.
Samice zubra mívá zpravidla jedno mládě, výjimečně dvě. V tomto období bývá agresivní, jelikož si své mládě chrání. Samci bývají klidnější: „Povahově jsou to klidnější zvířata, hlavně samci, ti jsou úplně zlatí, hodní,“ doplnila Bažantová.
V přírodě využívají obrannou pozici v případě nebezpečí: dospělí jedinci se semknou dokola čelem například ke smečce vlků, přičemž uvnitř tohoto kruhu mají mláďata, které tak chrání vlastním tělem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.