Některé léky negativně ovlivňují tvorbu slin. To je problém

Jsou účinné bělicí pasty? Z jakého důvodu zubní pasty střídat? V čem spočívají výhody manuálních kartáčků oproti elektrickým? Poslechněte si celý rozhovor s MUDr. Janem Liškou ze Stomatologické kliniky FN Plzeň
Množství a kvalita slin jsou důležité pro zdraví ústní dutiny. Nepříznivý dopad na tvorbu slin ale mají některé léky, např. antidepresiva.
„Bohužel, je mnoho léků, v dnešní době užívaných velmi často, které výrazně limitují pacientovu schopnost tvořit slinu. Jsou to zejména léky na úzkost, antidepresiva, a potom některé léky na zvýšený tlak. A především jejich kombinace. My vždycky pacientům určujeme individuální riziko toho, jak jsou omezeni v tvorbě sliny a jak by to měli kompenzovat,“ říká MUDr. Jan Liška ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Mezi funkce slin patří ochrana před bakteriálními a virovými infekcemi, rozpouštění zbytků potravy a omývání zubů ovlivňující tvorbu plaku a zubního kamene. Pro produkci slin je důležitý pitný režim. „Obecně vždy preferujeme vyšší pitný režim, pokud to pacientův zdravotní stav dovoluje. Samozřejmě záleží i na jeho věku a fyzické práci nebo sportovní aktivitě,“ doplňuje stomatolog.
Tvorba slin je mj. důvodem, proč je MUDr. Jan Liška nakloněn žvýkačkám: „U pacientů, kteří mají problém s produkcí slin, žvýkání může pomoci. Jednoznačně bych upřednostnil žvýkačky bez cukru. Zejména po jídle je pro nás žvýkačka cenným pomocníkem, který přispívá k neutralizaci pH v ústech.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka