Nová jednoslovná pojmenování typu virály, termály, a jejich spisovnost
V současnosti často pospícháme a platí to i v jazyce. Projevem tzv. jazykové ekonomie je tvoření jednoslovných pojmenování z dvouslovných. Běžné je užít svíčková místo svíčková omáčka, minerálka místo minerální voda, náklaďák nebo panelák. Mezi takto vzniklá slova patří i virály a termály. Jak je to se spisovností daných slov?
Takto utvářené jednoslovné výrazy stojí mnohdy na hranici spisovnosti. Postupně se některé z nich stanou spisovnými, např. svíčková nebo minerálka. Virály a termály mají ale ještě další společné rysy. Jedná se o slova přejatá a v současné češtině se užívají hlavně ve tvaru množného čísla.
Začneme s virály? Jaký přesně má slovo význam?
Virál vzniká ze sousloví se slovem virální a je zkráceninou tohoto slova. Virální znamená rychle, lavinovitě se šířící. Souvisí se slovem virus, šíří se obvykle stejně rychle. Nejfrekventovanější spojení jsou dnes virální video, virální marketink nebo virální reklama. Virální videa, označovaná jako virály, jsou krátká, většinou vtipná videa vytvářená uživateli i firmami. Lidé je sdílejí nebo si je posílají mezi sebou na internetu. Všechna spojení se slovem virální jsou nejčastěji užívána v kontextu se sociálními sítěmi. Virály je slovo z profesní mluvy, užívané hlavně v běžném jazyce, nevhodné do spisovného projevu. Virály dosud ve výkladovém slovníku češtiny nenajdeme.
Slovo termály je asi v češtině již déle?
Slovník neologismů z roku 1998 zachycuje jednotné číslo: termál s významem oblast, místo, kde se vyskytují přírodní léčivé zdroje. Podobně uvádí slovo v jednotném čísle i Akademický slovník cizích slov, také s významem termální pramen. Dnes výraz termály označuje jednak termální prameny, ale i termální koupele nebo termální lázně. Význam je jasný z kontextu.
O tom, že slovo postupně zdomácňuje, svědčí i to, že jej v nabídkách cestovních kanceláří můžeme najít jako synonymní k sousloví termální lázně. V tomto případě je jednoslovné pojmenování frekventované, svou formou je výhodné. I slovo termály je slovem na hranici spisovnosti, je vhodné do běžného vyjadřování, neměli bychom jej zatím užívat ve spisovném projevu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Před revolucí jsem jezdil golfem Václava Havla. Sledovali mě, mysleli, že je to on, vzpomíná Svěrák
-
ONLINE: Protestní pochod skončil u Úřadu vlády. Na Václavském náměstí začal Koncert pro budoucnost
-
U Národního muzea v Praze se setkaly stovky odpůrců vlády a podpory pro Ukrajinu
-
Současná elita používá stejné metody jako komunisté před rokem 1989, řekl Babiš k výročí 17. listopadu