Okrasná pera arguse okatého jsou i jeho zkázou
Argus okatý je hrabavý pták z Bornea a Sumatry vážící zhruba 1,5 – 2 kg. Jméno okatý získal dle svých krásných ozdobných per s oky podobnými, jakými se může pyšnit třeba i páv.
„Jeho pera mohou být dlouhá až 2 m. Samička je menší, s krátkým ocasem. V době toku vydává samec zvláštní křiklavý zvuk, podobný pavímu, čímž si označuje teritorium. Před samičkou provádí krásné zásnubní tance, kdy rozevírá pera a křídla. Po spáření samička odchází, postaví si hnízdo, snese vejce a o mláďata se stará sama,“ popsal v úvodu chovatel ptáků v Zoologické a botanické zahradě města Plzně Milan Hřebík.
„Jsou to celkem klidní ptáci, nijak zvlášť bojácní. Když k nim jdete, promluvíte na ně, věnujete se jim, tak s nimi není žádný problém a vyloženě se nebojí. Jsou to takové slepice,“ řekl chovatel.
Největším predátorem je pro arguse okatého člověk: „Člověk ho loví pro maso a hlavně pro peří. Jeho ozdobná pera jsou vlastně i jeho zkázou,“ řekl Hřebík, který dodal, že chov tohoto ptáka v zajetí je poměrně vzácným jevem, na rozdíl od páva, kterého můžeme vidět běžně například v zámeckých parcích a zahradách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?