Okrasou nejen zámeckých zahrad je páv korunkatý
Páv korunkatý, někdy též nazývaný modrý, pochází původně z Indie a Srí Lanky. U nás již po dlouhý čas neodmyslitelně patří zejména k zámeckému prostředí. V oblibě býval za panování šlechty jak kvůli své kráse, tak i pro maso či vejce. V dnešní době je možné jej obdivovat třeba i na Zámeckém statku v Újezdě nade Mží.
Ačkoliv se jedná o statek, je to Zámecký statek, a tak tady samozřejmě nesmí chybět páv. Tento pták se zde však neprochází volně, jak jsme mnohdy zvyklí, ale žije tady v uzavřené voliéře. Především proto, aby neuletěl, ale také z důvodu jeho ochrany před nejrůznějšími predátory.
„Páv by mohl uletět, patří k létavým ptákům. Dokonce si běžně staví svá hnízda na stromech. Máme zde dva pávy, samečka a samičku, kteří mají jméno Jeníček a Mařenka,“ řekl na úvod průvodce na statku Jiří Riedel, který dále pokračoval:
„Náš páv a pávice jsou už krásně vybarvení, ale pávovi ještě chybí jedna důležitá věc, a to jeho vlečka s oky. Tu bude moci roztahovat a předvádět až příští rok. Jedná se o pohlavní znak samců. Pávi obecně v době páření před samičkami s těmito vlečkami pózují, a nejlepší samec se poté se samičkou může pářit.“
Vydávají pávi nějaký zvuk? To se dozvíte v reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?