Paměť národa připomene výročí konce II. světové války výstavou Nezapomeňme 80
S ředitelem karlovarské pobočky Paměti národa Jaroslavem Vyčichlem a koordinátorkou projektů a PR Zdeňkou Kučerovou hovořil Radim Jehlík
Letos uplyne 80 let od konce druhé světové války – jednoho z nejdůležitějších mezníků evropských dějin. Organizace Paměť národa k výročí připravila projekt Nezapomeňme 80, který přináší putovní výstavy, workshopy a veřejné akce po celé republice. Projekt apeluje na společnost, aby dál pomáhala bránící se Ukrajině a připravila se k obraně vlastní svobody.
V Karlovarském kraji začnou oslavy 19. dubna putovní venkovní výstavou v Aši a Hranicích, tedy v obcích, které byly 18. dubna 1945 osvobozeny americkou armádou jako první v Československu. Následně výstava zavítá také do Františkových Lázní (od 25. dubna), Plesné (od 2. května) nebo do Karlových Varů (od 8. května).
Výročí jako vzkaz světu, že se nedáme
„Všichni vidíme, že svět se mění. A my Češi, stejně jako třeba Poláci, vědomi si své historické zkušenosti, víme, že Rusku se prostě nedá věřit. Že nám tenkrát svobodu rudoarmějci nepřinesli. Tu jsme získali až v roce 1989. A tak, když slavíme 80 let staré vítězství nad nacismem, vyprávíme si příběhy, klaníme se odkazu třeba parašutistů Gabčíka, Kubiše a dalších, připomínáme si jejich poslední zvolání z krypty před smrtí: Jsme Češi, nikdy se nevzdáme!, je třeba v současné situaci nahlédnout na toto výročí jinak než dřív.“
Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, vedoucí Paměti národa
Kromě výstav budou probíhat zážitkové vzdělávací workshopy Nesmíš se bát a filmové projekce pro školy. Během workshopů se školní třídy přesunou v čase do doby II. světové války a období bezprostředně po ní. Díky využití postupů zážitkového učení a metod dramatické výchovy se účastníci seznámí s dilematy, která tehdejší doba na lidi kladla. Uvědomí si, jaké podoby může mít strach, a že člověk musí nést důsledky svých rozhodnutí.
Karlovarskou pobočku Paměti národa nově vede doktor Jaroslav Vyčichlo, který se zaměřuje také na osudy německé menšiny v západních Čechách. Lokální pamětníci a jejich příběhy hrají zásadní roli v mapování složité historie regionu. Na každé ze zastávek výstavy je tak možné najít unikátní spojení velkých dějin s konkrétním místem a osobním osudem.
Vyvrcholením vzpomínkových akcí bude 8. května velké veřejné shromáždění na Václavském náměstí v Praze. Do té doby proběhne více než 130 akcí na 106 místech po celé republice. V Karlovarském kraji pak oslavy doplní i mimořádná pietní akce ve Svatavě u příležitosti osvobození ženského koncentračního tábora. Více informací o projektu Nezapomeňme 80 je k dispozici na webových stránkách Paměti národa.
Nezapomeňme 80
PROGRAM V KARLOVARSKÉM KRAJI
19. dubna (od 12 hodin)
- Nezapomeňme 80 - vernisáž venkovní výstavy v Aši, Poštovní náměstí
- lokální pamětnice Elsa Gabrielová, již bohužel nežije
19. dubna (od 14 hodin)
- vernisáž venkovní výstavy v Hranicích, Masarykovo náměstí
- lokální pamětníce Štěpánka Počepická, stále žije v Hranicích, na vernisáži bohužel nebude přítomna
25. dubna (od 13 hodin)
- vernisáž venkovní výstavy ve Františkových Lázních, Nám. Míru
- lokální pamětnice Zdeňka Simone Fučíková, na vernisáži by měla být přítomna
2. května (17 hodin)
- vernisáž výstavy v Plesné, TOSTA Plesná - muzeum a galerie
- lokální pamětnice Maria Hartung, žije v Německu na vernisáži nebude přítomna
7. května (17 hodin)
- 80. let výročí osvobození ženského koncentračního tábora ve Svatavě - vzpomínková akce a slavnostní odhalení venkovní expozice Paměti národa
- program: výpovědi bývalých vězenkyň v podání dětí z Divadelního ateliéru Paměti národa Karlovy Vary - modlitba za oběti
- slavnostní představení expozice Paměti národa - prezentace výsledků archeologického průzkumu Západočeské univerzity
8. května (od 10 hodin)
- vernisáž venkovní výstavy v Karlových Varech před hotelem Thermal
- lokální pamětník Erwin Zwerschina, žije v Německu, vernisáže se nezúčastní
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.