Potutelný
Také v tomto díle odpovídáme na dotazy našich posluchačů, konkrétně se Helena Chýlová pokusí vysvětlit původ slova potutelně.
Slovo potutelně je ve slovotvorném vztahu k přídavnému jménu potutelný, které je odvozeno od slovesa tutlat a označuje vlastnost toho, kdo něco zatajuje, tutlá. Jde o slovo, které je dokládáno již v období staročeském s významem jinotajný, utajující, skrývající. Podobný význam a původ má i přídavné jméno poťouchlý. Obě slova původně označovala negativní charakterovou vlastnost člověka, který je neupřímný, potměšilý, zle lstivý. Ve vývoji došlo k posunu významu, k jeho melioraci, tedy zlepšení: postupně se k původnímu významu přidává i význam další: člověk, který je laškovný, šibalský, šelmovský. Takový, který dělá věc sice skrytě, lstivě, ale bez zlého úmyslu. Vidíme to např. ve významu potutelný úsměv nebo potutelné oči. Tento vývoj významu můžeme sledovat v českých výkladových slovnících 20. století, v Příručním slovníku jazyka českého a v Slovníku spisovného jazyka českého.
Říkala jste, že potutelný je odvozeno od slovesa tutlat. Jakého původu je tutlat?
Sloveso tutlat je pravděpodobně slovo vzniklé z útvaru s expresivním významem, při jehož vzniku hrála roli zvuková podoba slova. Do této skupiny pak náležejí slovesa obsahující emocionálně námi vnímané hlásky jako p, m, l, r nebo š: patlat, matlat, šuškat, šišlat a jiná. Další podrobnosti bychom mohli vyhledat v etymologickém slovníku, v současnosti bych doporučila Český etymologický slovník Jiřího Rejzka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Válka na Ukrajině nemá vojenské řešení. I přes odlišné názory ale musíme spolupracovat, říká Blanár
-
Česko se debat aktivně účastní. Pozvaní jsme nebyli, ale díky partnerům jsme byli slyšet, tvrdí Marian
-
Milionové odměny pro vedení jsou v mezích, říká Králíčková. Výsměch, reaguje akademik Farkaš
-
Méně masa, více luštěnin. Školáci by měli od září dostávat zdravější obědy, někde už je testují