Rozpalte gril, ne lékaře! 10 rad pro zdravější grilování
Kdo má rád dobré jídlo a posezení s přáteli, určitě přišel na chuť grilování. Právě tato tepelná úprava potravin ale patří k těm nejrizikovějším, a to hlavně kvůli vzniku nebezpečných chemických látek a možnému šíření mikrobiální nákazy. Na co všechno myslet, aby s sebou oblíbená aktivita nepřinesla i zdravotní rizika?
1. Výběr vhodného grilu a paliva
Na trhu jsou dnes k dispozici rozmanité typy grilů, například plynové, elektrické nebo lávové. Ale největší popularitě se stále těší klastické grily na dřevěné uhlí. V takovém případě věnujte pozornost kvalitě kupovaného dřevěného uhlí nebo grilovacích briket. Mohou se výrazně lišit obsahem rakovinotvorného benzo-a-pyrenu.
2. Údržba grilu
Gril byste měli po každém použití důkladně mechanicky očistit a omýt teplou vodou.
3. Držte plamen na uzdě
Abyste omezili vznik nebezpečných chemických látek při grilování, nemělo by docházet ke styku plamenů s grilovanými potravinami ani k odkapávání tuku do žhavého uhlí.
Výhody a nevýhody grilování
Výhodou grilování je to, že takto upravená jídla obvykle obsahují méně tuku, např. v porovnání se smaženými pokrmy. Relativně krátká doby přípravy pak může zachovávat v potravinách řadu pro tělo potřebných látek, jako jsou vitamíny nebo antioxidanty.
Nevýhodou je to, že v grilovaných pokrmech vznikají karcinogenní chemické látky jako nitrosaminy, heterocyklické aminy nebo polyaromatické uhlovodíky. A to včetně rakovinotvorného benzo-a-pyrenu, jehož negativní účinky na zdraví jsou velmi dobře prozkoumány. Je totiž typickou součástí cigaretového kouře nebo znečištěného ovzduší v průmyslových oblastech jako Ostravsko.
Druhým významným rizikem spojeným s grilováním je možnost kontaminace syrových potravin škodlivými choroboplodnými zárodky jako jsou salmonela, kampylobakter, E. coli nebo listerie, které mohou vést ke vzniku infekčních onemocnění.
4. Kapající tuk - zdroj nebezpečných zplodin
Při výběru grilu a masa berte v potaz skutečnosti, že tuk odkapávající do žhavého uhlí nebo na rozpálenou plochu může být hlavní zdrojem rakovinotvorného benzo-a-pyrenu. Je proto vhodné nevybírat příliš tučná masa, případně lze použít grilovacích misek, které odkapávání zabraňují.
5. Dávejte přednost čerstvým surovinám
Pro grilování dávejte přednost čerstvým potravinám a maso vhodně doplňte ovocem nebo zeleninou. Ty obsahují vitamíny a antioxidanty, které např. mohou bránit tvorbě škodlivých nitrosaminů ve vašem těle.
6. Dbejte na hygienu!
I při grilování dodržujete základní hygienická pravidla, včetně čistoty rukou a všech používaných pomůcek. Nezapomínejte na omytí použitých surovin, včetně zeleniny nebo ovoce. Dávejte pozor při používání nádobí a pomůcek tak, abych nedocházelo k možnosti tzv. křížové kontaminace ze syrových potravin na ty ugrilované. Např. talíře nebo příbory použité pro manipulaci se syrovým masem by neměly přijít do styku s ugrilovaným.
7. Marinujte! Pro chuť i pro zdraví
Dobrá marináda může dodat vašemu jídlu nejen skvělou chuť. Ukázalo se, že marinády s obsahem jednoduchých cukrů a čerstvého koření nebo bylinek s obsahem antioxidantů snižují vznik škodlivých heterocyklických aminů v mase během jeho grilování. Ale marinádu „nerecyklujte“, připravte vždy čerstvou a marinujte v chladničkové teplotě. Marinované maso vyndejte z chladu asi půl hodiny před grilováním. Jeho teplota se srovná s okolím a maso budete mít křehčí a šťavnatější.
8. Grilujte při dostatečné teplotě
Kvůli ochraně před nebezpečnými mikroorganismy by měla být grilovaná potravina ve svém středu prohřátá alespoň na 72 °C po dobu 10 minut. Správnou teplotu můžete případně kontrolovat vpichovacím teploměrem.
Náměty na další pořady Zdraví „v cajku“ posílejte na e-mail zdravi@pl.rozhlas.cz.
9. „Rare“ biftek – na vlastní nebezpečí
Pokud preferujte biftek propečený do stupně „rare“, uvědomte si, že maso je polosyrové a teplota nepostačovala k případnému zničení škodlivých mikroorganismů. Proto je tato úprava rizikovější a o to větší pozornost musíte věnovat výběru kvalitních surovin.
10. Negrilujte do zásoby
Grilovaný pokrm snězte v ideálním případě hned po dokončení nebo ho udržujte v teplotě nad 60 °C, aby nedošlo k dodatečné kontaminaci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka