Starodávný štrúdl podle paní tchyně

Těsto na tento závin je zajímavé tím, že kyne pod vodou. Místo jablek můžeme závin připravit s jiným ovocem, třeba se švestkami, borůvkami či višněmi anebo s tvarohovou či makovou náplní.

Starodávný štrúdl podle paní tchyně

Suroviny na 2 záviny:

300 g polohrubé mouky
20 g droždí
100 g másla nebo sádla
100 – 150 ml mléka
1 lžíce cukru
1 vejce
sůl

Na náplň:

cca 1 kg jablek
citrónová kůra a šťáva z jednoho citronu
2 – 4 polévkové lžíce krystalového cukru (podle chuti a sladkosti jablek)
2 lžičky mleté skořice
50 g v rumu naložených rozinek
50 g jader vlašských ořechů

1 vejce na potření
30 g mandlových lupínků na posypání (lze vynechat)

Postup:

Vlažné mléko osladíme a necháme v něm vzejít droždí. Do mísy nasypeme mouku, přidáme, vejce, rozpuštěný tuk, sůl a mléko s droždím. Vypracujeme pevné těsto, které vložíme do dostatečně velkého igelitového sáčku a pevně uzavřeme na uzlík tak, aby bylo v sáčku dostatek místa na kynutí těsta. Takto připravené těsto vložíme do nádoby se studenou vodou a necháme 1 hodiny kynout. Než těsto vykyne, připravíme si jablka. Nejprve je oloupeme a nastrouháme nebo nakrájíme na malé kostičky či plátky. Ihned je pokapeme citronovou šťávou a promícháme s cukrem, skořicí, citronovou kůrou, rozinkami a ořechy. Vykynuté těsto vyjmeme z vody a ze sáčku. Vnikla-li k těstu voda, což se může stát a není to na škodu, tak ho osušíme a rozdělíme na dva stejné díly. Na pomoučeném vále z každého dílu vyválíme placku, kterou poklademe připravenou jablečnou náplní a zavineme. Potřeme je rozšlehaným vejcem, eventuelně posypeme mandlovými lupínky a ve středně předehřáté troubě pečeme při 160°C cca 30 minut. Prochladlé záviny nakrájíme a pocukrujeme.

autor: Mirka Kuntzmannová | zdroj: Český rozhlas Plzeň

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.