Tipy na víkend v Plzeňském kraji: na své si přijdou modeláři, kutilové i zahradníci

10. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zahrada v DEPO2015

Modeláři v Chudenicích, výstava historických kostýmů nebo program na třech oblíbených šumavských hradech. Nejen to nabízí nadcházející víkend.

Poznejte více Jiráskovo náměstí

V pátek 11. a v sobotu 12. června ožije Jiráskovo náměstí v Plzni díky Víkendu otevřených zahrad.

Jiráskovo náměstí v Plzni

Otevře se zahrada dominikánského kláštera, připravena je i výstava Jiráskovo náměstí ve vzpomínkách. Děti i dospělí poznají historii a budoucnost tohoto centra Slovan díky stopovačce. Na páteční podvečer chystá město Plzeň vernisáž výstavy o vodě, v sobotu se zájemci vydají s architektem na procházku po minulosti Jiráskova náměstí a seznámí se s historií tohoto území, které čeká zcela zásadní proměna. Projekt obnovy Jiráskova náměstí a klášterní zahrady již získal územní rozhodnutí, dalším krokem je stavební povolení.

Přehled dalších zapojených parků a zahrad najdete zde.

Chudenice zvou na Den s modeláři

Starý czerninský zámek Chudenice v sobotu 12. června otevře svou zahradu, která během pandemie prošla rozsáhlou revitalizací. Zároveň se zde od 10 hodin koná Den s modeláři. Čekají vás ukázky letadel, aut, autíček a modelů stavební i zemědělské techniky v různých velikostech, modelářská dílnička nejen pro děti, komentované lety a ukázky po celý den od 10 do 16 hodin. Akce se koná venku jen za příznivého počasí.

Druhý a rozsáhlejší ročník festivalu Maker Faire

Maker Faire Plzeň, oslava všech kreativních lidí, tvůrců, kutilů a vynálezců se koná v sobotu a v neděli 12. a 13. června. Vstup na akci je zdarma, podmínkou je negativní test na COVID, který si lze bezplatně nechat udělat i přímo při akci. Na jednom místě návštěvníci dostanou možnost si třeba sestrojit vlastní vodní raketu, vyrobit přírodní kosmetiku nebo se dozví jak na stavbu vlastního motokola. Nahlédnou také pod pokličku tradičního řemesla pokládání zlatých plátků na sklo a uvidí i mechanický tulipán, který při doteku rozkvete a svítí.

Tři hrady a jeden víkend

Červen již tradičně patří Dnům šumavského trojhradí. Odehrají se o víkendu 12. a 13. června a jejich ústředním tématem je obléhání a obrana hradů nejen ve středověku. Kašperk, Velhartice a Rabí nabídnou speciální tematické prohlídky, ukázky dobových zbraní a výstroje a v neposlední řadě regionální pochutiny k občerstvení.

Výstava historických kostýmů

Zveme vás na výstavu Historie šitá na míru. Můžete ji vidět od pátku 11. června do 17. října 2021 ve výstavní síni v ul. Josefa Knihy 146 v Rokycanech. Otevírací doba je 8.00 – 12.00 a dále 12.30 – 16.00 hodin.

Historie šitá na míru

Muzeum prezentuje historické kostýmy z dílny známé regionální autorky Kateřiny Bejčkové, která se specializuje na výrobu historických, historizujících a divadelních kostýmů a rovněž svými výtvory doplňuje i expozice mnoha muzeí v ČR. Díky své dlouholeté praxi v oboru dámská krejčová dokáže vytvořit kostým od počátečního návrhu, přes výběr vhodného materiálu až po samotnou konstrukci a konečný produkt. Její práce závisí na neustálém studiu dostupné odborné literatury i na studiu starých šicích technik a vyšívání od 14. do 19. století. Výstava je doplněna dobovým nábytkem a zbraněmi ze sbírek Muzea Dr. Bohuslava Horáka.

Nový festival Plzeň ZRAJE

Letos poprvé se plzeňští příznivci pěstování ve městě dočkají svého vlastního festivalu, který pro ně pořádá spolek Pěstuj prostor v komunitní zahradě PěstírnaDEPO. Celoletní festival Plzeň ZRAJE, věnovaný městskému pěstování a kompostování, nabídne přednášky, workshopy i komentované prohlídky komunitních zahrad. Konat se bude od 13. června až do 14. září. První akcí je Zahradnická měnírna a komentované prohlídky PěstírnyDEPO v neděli 13. června od 10 do 16 hodin. Komentované prohlídky startují v 10.00, 11.00, 14.00 a 15.00. Po celou dobu bude probíhat zahradnická měnírna. Přinést můžete přebytečná semínka, sazenice, květníky a další a odnést si můžete to, po čem vaše zahrada, balkón či parapet touží. Vstup je zdarma.

autor: iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová