Trombóza je závažné onemocnění, kterému lze snadno předcházet
Příčin vzniku trombózy může být víc. Patří mezi ně vrozená dispozice, narušení cévní stěny (například při poraněních nebo operacích) a porucha toku krve, když tok krve v cévě není plynulý. Také nádorové bujení přispívá ke vzniku trombózy.
Ve FN Plzeň bylo od začátku roku 2024 hospitalizováno více než 700 pacientů s trombózou nebo plicní embolií, další byli ošetřeni ambulantně. Přispívá onemocnění covid k většímu počtu trombóz a jejich komplikací? Které komplikace může trombóza způsobit? Na dotazy odpovídá docentka MUDr. Jana Hirmerová, zástupkyně přednosty pro výchovu a vědeckou činnost druhé interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Prevence
Klíčovou prevencí je udržování zdravého životního stylu, dostatek pohybu, pravidelný pitný režim, vyhýbání se dlouhému sezení nebo stání bez pohybu a také cílená preventivní opatření v rizikových situacích (např. úraz, operace, hospitalizace pro závažné interní onemocnění, onkologická onemocnění a jejich léčba a další).
Světový den trombózy připadá na neděli 13. října a cílem osvětové kampaně je zvýšit povědomí o příčinách, rizikových faktorech, příznacích a projevech, možnostech prevence a léčbě. Podpořit ho může široká veřejnost výšlapem na jeden ze tří vrcholů českých a moravských hor – v Krkonoších na Sněžku, v Beskydech na Lysou horu a na Šumavě na Plechý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka