UFI vám může zachránit život. Při první pomoci šetří drahocenný čas
Naše domovy se v posledních desetiletích zaplnily množstvím výrobků, které mohou obsahovat nebezpečné chemické látky. Při práci s nimi může v mžiku dojít k nehodě nebo otravě. Včasnou pomoc ulehčí nový kód UFI, který už teď najdete na obalech některých výrobků. V budoucnu tam bude uváděn povinně.
Zdravotníci se poměrně často setkávají s případy, kdy se lidé nešťastnou náhodou nebo z nepozornosti dostanou do styku s nebezpečnými chemikáliemi. Rychlá pomoc přitom závisí i na znalosti toho, o jakou nebezpečnou chemikálii se vlastně jedná a jaké jsou její účinky. Právě k tomu slouží nový kód.
Zkratka UFI pochází z anglického sousloví „Unique formula identifier“, které se do češtiny překládá jako jedinečný nebo jednoznačný identifikátor složení. Prakticky jde o šestnáctimístný kód složený z číslic a písmen, která jsou uspořádána do 4 skupinek po čtyřech znacích vždy oddělených pomlčkami. Každý výrobek má jedinečnou kombinaci znaků, která obsahuje informace o výrobku, jeho použití, obsažených chemických látkách a o jejich toxicitě.
Identifikátor UFI slouží pracovníkům zdravotnické pohotovosti nebo operátorům toxikologického informačního střediska rychle a přesně zjistit, s jakým výrobkem postižený člověk přišel do kontaktu. A díky tomu mohou poskytnout rychlou a účinnou první pomoc a stanovit efektivní léčebný postup, například podání antidota (protijedu).
Kdo a proč UFI vytvořil?
Systém UFI připravila Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), a to na základě zkušeností zdravotníků a pracovníků toxikologických informačních středisek. Vzhledem k množství rozmanitých výrobků s obsahem zdraví škodlivých látek na evropském trhu měla toxikologická střediska ve 40 % telefonátů potíže rychle a přesně identifikovat příslušný výrobek a jeho složení. Což je ovšem klíčové pro rozhodnutí o tom, jestli a jakou lékařskou pomoc postižený člověk potřebuje.
Systém kódů umožňuje zdravotníkům identifikovat v kterékoli zemi Evropské unie konkrétní výrobek a jeho složení bez ohledu na stát, kde byl vyroben, a bez ohledu na jazyk, kterým je potištěn obal výrobku.
Kde UFI najdeme?
Kód UFI najdeme na etiketách výrobků s obsahem nebezpečných chemikálií nebo přímo na jejich obalech. Měl by být umístěn v blízkosti názvu výrobku a varovných piktogramů označujících nebezpečné vlastnosti (vykřičník, mrtvá ryba a suchý strom atd.). Od ledna 2021 je postupně zaváděn u výrobků pro spotřebitele. Od roku 2025 pak bude povinné uvádět ho také u výrobků určených pro profesionální a průmyslové používání.
Čtěte také
Uvádění UFI kódů není povinné pro kosmetiku, která se řídí speciálními předpisy. UFI ale najdeme na obalech velmi široké škály výrobků. Jedná se o všemožné typy čistících prostředků – pro koupelny, kuchyně, venkovní prostory, pro boty i pro automobily. Ale také o prostředky pro praní prádla (včetně aviváží), pro čištění praček a myček. UFI najdete i na uměleckých a řemeslných potřebách, jako jsou barvy nanášené prsty nebo hobby barvy. Kód získají také výrobky určené k boji proti zápachu, od pokojových deodorantů až po vonné svíčky.
UFI se týká i výrobků pro práci na chatě, chalupě nebo zahradě, jako jsou chemická hnojiva nebo pesticidy, barvy a laky, betonové a maltové směsi nebo lepidla, třeba pro obklady stěn nebo podlahové krytiny. Kódem UFI by měla být označena i paliva do zahradních lamp nebo podpalovače grilu.
Zvláštními kategoriemi jsou pak náplně pro elektronické cigarety a inkousty nebo tonery do tiskáren a kopírek.
Nehodám je možné předcházet
Nehodu s výrobky domácí chemie nelze nikdy vyloučit na 100%, ale její riziko je možné omezit dodržováním bezpečnostních pravidel. Například tím, že:
- při nákupu dáváte přednost výrobkům, které nemají nebezpečné vlastnosti. Varovné symboly informující o nebezpečných vlastnostech výrobků (a v nich obsažených chemikálií) mají podobu na špičku postaveného čtverce s červenými okraji, uprostřed kterého je uveden konkrétní piktogram. Domácí chemie se nejčastěji týká vykřičník varující před dráždivými látkami nebo zkumavka s chemikálií odkapávající na ruku. Varuje před korozivními a žíravými látkami. Symbol suchého stromu a mrtvé ryby pak nabádá k obezřetnosti kvůli obsahu látek nebezpečných pro životní prostředí.
- výrobky domácí chemie uchováváte na místě nedostupném pro děti a domácí mazlíčky, například v uzamykatelné skřínce nebo komoře. Nevhodné je umístit výrobky vysoko, hrozí riziko, že děti nebo zvířata na sebe výrobek převrhnou.
- nepřelíváte nebo přesypáváte výrobky z originálních obalů. Zvláště nebezpečné je jejich přemístění do obalů od nápojů nebo od potravin (lahev do limonády či alkoholu, obal od mouky atd.), které zvyšuje riziko záměny.
- chemické výrobky neskladujete na vysoké polici, kam špatně vidíte nebo kam špatně dosáhnete. Snižujete tak riziko, že na sebe výrobek převrhnete.
- při práci s domácí chemií nejíte, nepijete a nekouříte
- nakládáte s výrobky vždy jen podle pokynů výrobce a užíváte při manipulaci s nimi vhodné ochranné pomůcky (rukavice, brýle, boty atd.)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka