V Domu historie Přešticka můžete navštívit výstavu historických kostýmů

25. červenec 2022

Výstava ukazuje kostýmy Kateřiny Bejčkové, specializující se na výrobu historických, historizujících a divadelních kostýmů, svými výtvory doplňuje i expozice hradů a zámků.

Kateřina Bejčková díky své dlouholeté praxi v oboru dámská krejčová dokáže vytvořit kostým od počátečního návrhu, přes výběr vhodného materiálu až po samotnou konstrukci a konečný produkt. Její práce závisí na neustálém studiu dostupné odborné literatury i na studiu starých šicích technik a vyšívání od 14. do 19. století. Expozice je ke shlédnutí v podkroví Domu historie Přešticka v Přešticích do 4. září 2022.

Zelené střechy mají spoustu výhod. V létě chladí, v zimě nepropouští teplo domu. Snižují i okolní teplotu. Kde se vyplatí je budovat radí plzeňský zahradník Přemysl Písař.

Peníze s rostoucí inflací ztrácí hodnotu. Jak je zhodnotit? Třeba novou kuchyňskou linkou. Vyplatí se nechat si ji vyrobit od truhláře nebo koupit hotovou? Čím se při výběru kuchyňských linek řídit? Nejenom to řešíme s Tomášem Syslem z Institutu zdravého bydlení.

I v létě probíhá další zarybnění západočeských vodních toků. A to mírovými pstruhy a lipany. Na jakých místech? To se dozvíte od Petra Dimitrova, technika Územního svazu Českého rybářského svazu v Plzni.

autor: Jiří Šobr | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.