Velký kamzík s krásnou srstí, to je takin zlatý

6. březen 2023

Takin zlatý, někdy též čínský, je v plzeňské zoologické zahradě k vidění poměrně krátkou dobu. Zdejší odborníci tady chovají pár tohoto sudokopytníka a návštěvníci se tak mohou kochat pohledem na jejich krásnou zlatavou srst, která se blýská v záři slunečních paprsků, když se tato zvířata zrovna sluní na skalce v jejich výběhu.

Takin zlatý-samice

„Pro spoustu lidí je takin něco mezi krávou, kozou a ovcí, ale jedná se o většího příbuzného kamzíka. Je to kamzík pocházející z horských oblastí Číny, kde obývá skalnaté plochy, takže pro ně tady máme co nejpřirozenější prostředí,“ řekla na úvod zooložka plzeňské zoo Miroslava Palacká.

Mají speciální trávení

Samice takina rodí obvykle jedno mládě, ale může se stát, že porodí i dvojčata. Ve volné přírodě obvykle tvoří menší rodinné stádo. „Jde o několik samic a jejich mláďata. Samec je navštěvuje jen v období říje. Pokud však mají nouzi o potravu, jsou známy případy, kdy se tato zvířata sdružují do větších stád,“ uvedla zooložka, která dále pokračovala popisem jejich stravy:

„Jejich prioritou je okusování různých dřevin, keřů a bylin, které pod těmi keři rostou. Takini mají speciální trávení, a to jim dovoluje trávit i nestravitelnou celulózu.“

Existuje dokonce teorie, že toto zvíře může souviset se starověkou bájí o Aeneovi a zlatém rounu.

Je toto zhruba 400 kg těžké zvíře agresivní? Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.