Vytí a škrabání. U Sušice měl lidi děsit vlkodlak
V Dlouhé Vsi u Sušice stával v minulosti zámek. V průběhu času byl bohužel zbourán, ale dodnes se tady vypráví pověst, která je se zámkem spojená. Souvisí s tajnou chodbou a tím, co se v ní mělo skrývat…
Naproti rybníku v šumavské Dlouhé Vsi se dnes nachází společnost zaměřující se na chov skotu a rostlinnou výrobu. Jde tedy na první pohled o klasický hospodářský areál. Na druhý pohled si tady ale můžete všimnout jistých detailů, jako například zajímavého reliéfu na bráně. V minulosti tady totiž stával zámek s kaplí, a právě k zámku se váže také pověst: „Říká se, že za třicetileté války tady tehdejší páni nechali vykopat tajnou chodbu pro případ nějakého nebezpečí.
Neví se přesně, kudy se do té chodby vcházelo, a neví se ani kde ústila. Někteří říkají, že vedla až na hrad Rabí, jiní zase, že ústila u řeky Otavy, přičemž tato druhá verze je zřejmě pravděpodobnější,“ začala vyprávět příběh obyvatelka Dlouhé Vsi a zároveň šumavská průvodkyně Veronika Kočí.
O mnoho let později, kdy už se na tuto tajnou chodbu zapomnělo, byli myslivci se zámeckým pánem na lovu právě u řeky Otavy: „Ztratil se jim tam nejcennější lovecký pes, byl to ohař. Toho psa se nepodařilo najít. Od té doby se ale po chodbách zámku rozléhaly podivné zvuky, vytí, škrabání a říkalo se, že je na zámku vlkodlak. Lidé byli vyděšení a hledali příčinu toho všeho, ale marně,“ pokračovala Kočí.
Jak celý příběh dopadl a co na pověst říkají odborníci? Poslechněte si reportáž.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka