Zločiny staré Plzně a okolí

Mařko, vstávej, volal hospodář. Děvečka ale ležela ve své komůrce na podlaze zavražděná kosou

V noci ze 16. na 17. září roku 1927 došlo ve Šťáhlavicích na jižním Plzeňsku k brutální vraždě mladé dívky Marie Štěpánkové. Ta byla nalezena u domu čp. 16 na návsi i s vražedným nástrojem – kosou. Tento příběh se stal dokonce předlohou pro natočení jednoho dílu známého televizního seriálu.

Na tomto pozemku ve Šťáhlavicích došlo k mordu

Marie pocházela z velice chudé rodiny z osady Kocanda u Chaloupek nedaleko Komárova ve středních Čechách. Později odešla sloužit právě na statek do Šťáhlavic. Měla být povahy přátelské a veselé, zejména co se týkalo vztahů k mužům. To se nelíbilo ani její rodině, ani obyvatelům Šťáhlavic a blízkého okolí. „Říkalo se, že v každé z přilehlých vesnic měla nějakého milého. Dalším zdrojem jejích milostných avantýr byla také početná komunita slovenských dělníků, kteří pracovali v okolních lesích,“ upřesnil památkář přeštického městského úřadu Jiří Sankot, který dále pokračoval:

 „Asi nejvíce naštvané byly na Marii manželky sedláků. Ty měly strach, že těmi dalšími, které Marie svede, budou jejich manželé. Dalšími, kdo s Marií měli problémy, byli samotní hospodáři ze Šťáhlavic. Ti totiž, pokud si s ní někde zakoketovali, měli následně potřebu vše skrýt. Mariina pověst ve vesnici asi nebyla nic moc.“

V osudný den navštívila Marie svoji matku na nedalekém Hájku, kde měla údajně opět koketovat s dělníky. Ve čtyři hodiny odpoledne se vrátila na statek do Šťáhlavic, aby nakrmila dobytek. Volný večer pak chtěla strávit se svým milým Františkem Benedou z Nezbavětic. Ten chodíval do Šťáhlavic společně s Maxem Fišerem, který zde měl také dívku. V ten večer se na návsi, jak mívali ve zvyku, chlapci rozdělili, a každý šel do komůrky ke své dívce.

„František strávil u Marie v komůrce možná půl hodiny, možná hodinu. Poté se jí chtělo spát, tudíž jej vyprovodila, zavřela komůrku na závlačku, převlékla se do noční košile a šla spát. František vyšel na náves a všiml si před statkem jakési tmavé postavy mladého člověka. František si na první pohled myslel, že se jedná o jeho kamaráda Maxe. Zavolal na postavu, ta se však začala vzdalovat a zmizela,“ popsal poslední Mariiny chvíle na tomto světě památkář.

Mařko, vstávej!

„V 5 hodin ráno vyšel na dvůr sedlák, u kterého Marie sloužila, a tak jak byl zvyklý, zavolal „Mařko, vstávej!“. Načež mu ale přišlo divné, že dveře do její komůrky byly pootevřené, což nebývalo zvykem. Vzal tedy baterku a posvítil si dovnitř. Marii našel ležet na zemi. Hlava, celé tělo i podlaha byly pokryté krví, na nohách měla částečně peřinu a přes prsa položenou kosu. Během okamžiku se tato náves, která je dnes tak klidná, zaplnila zvědavci. Do toho přijela pátračka a začala prohledávat místo činu,“ uvedl Jiří Sankot.

Prvními podezřelými se stali František Beneda a Maxmilián Fišer, jelikož byli s Marií viděni naposledy. „Vražda se odehrála v době, kdy byla v počátcích daktyloskopie a teprve se začínalo s otisky prstů. Těmto chlapcům a následně i všem mužům ve vsi byly sejmuty otisky,“ sdělil Sankot. Ačkoliv výsledky vyšetřování četníky k ničemu nedovedly, teorií existovalo hned několik:

„Téměř všichni se shodovali v tom, že vrahem je určitě některý z jejích milenců, což by ukazovalo na Františka Benedu. Dále se povídalo, že Marie Štěpánková byla pravděpodobně těhotná a vrah se jí tím pádem snažil zbavit, aby nebyl kompromitován tím, že s ní má dítě. To by zase ukazovalo na nějakého sedláka,“ řekl památkář.

Co odhalila pitva, která proběhla pod stromem přímo na pozemku statku? Poslechněte si 1. část reportáže!

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...