Zoborožec samičku zazdívá. Nejde však o středověký trest, dělá to z lásky

6. listopad 2023

Zoborožec luzonský je pták pocházející, jak jeho druhový název napovídá, z oblasti ostrova Luzon, tedy největšího ostrova Filipín. Mnoho lidí si ho díky jeho vzhledu může splést s tukanem…

Zoborožec

„V zoo slýcháme různé záměny, i zoborožec má v myslích lidí své dvojče, a tím je tukan. Tukan ale vypadá trošičku jinak a především žije jinde, konkrétně v Americe. Zoborožci jsou naproti tomu ptáci Afriky a Asie,“ uvedl častý omyl na pravou míru tiskový mluvčí plzeňské zoologické zahrady Martin Vobruba.

„Jeho zobák má rohy, vypadá rohatě, odtud název zoborožec. Zoborožci mají různou stavbu zobáku a hlavní funkcí tohoto zobáku během hnízdění je zazdívání samičky. Dětem na besedách vždy říkám, že když se středověký rytíř zbavoval manželky, tak ji zazdil, a už ji tam nechal. Kdežto zoborožec, když manželku miluje, tak ji zazdí, protože ji chrání. Chrání ji a vejce, později vylíhnutá mláďata, před predátory, kteří by jim mohli ublížit.

Zobák se změní z míchačky na sbíječku

Zoborožec

Taťka má během této doby moc práce. Napřed má práci se samotným zazdíváním, jelikož musí z nějakých lepkavých materiálů udělat něco jako beton, prostě zdivo. Buďto dutinu vykotlá, nebo najde již existující dutinu, kterou vystele a následně zazdí. Ale ne úplně – nechá samičce a mláďatům úzký otvor pro krmení zobákem. Po hnízdění, kdy se mladí vylíhnou a jsou letuschopní, tak se změní zobák zoborožce z pomyslné míchačky na sbíječku, a mnohdy za pomoci samice zevnitř zbytek zazděné rodiny vysvobodí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?