Zoborožec samičku zazdívá. Nejde však o středověký trest, dělá to z lásky
Zoborožec luzonský je pták pocházející, jak jeho druhový název napovídá, z oblasti ostrova Luzon, tedy největšího ostrova Filipín. Mnoho lidí si ho díky jeho vzhledu může splést s tukanem…
„V zoo slýcháme různé záměny, i zoborožec má v myslích lidí své dvojče, a tím je tukan. Tukan ale vypadá trošičku jinak a především žije jinde, konkrétně v Americe. Zoborožci jsou naproti tomu ptáci Afriky a Asie,“ uvedl častý omyl na pravou míru tiskový mluvčí plzeňské zoologické zahrady Martin Vobruba.
„Jeho zobák má rohy, vypadá rohatě, odtud název zoborožec. Zoborožci mají různou stavbu zobáku a hlavní funkcí tohoto zobáku během hnízdění je zazdívání samičky. Dětem na besedách vždy říkám, že když se středověký rytíř zbavoval manželky, tak ji zazdil, a už ji tam nechal. Kdežto zoborožec, když manželku miluje, tak ji zazdí, protože ji chrání. Chrání ji a vejce, později vylíhnutá mláďata, před predátory, kteří by jim mohli ublížit.
Zobák se změní z míchačky na sbíječku
Taťka má během této doby moc práce. Napřed má práci se samotným zazdíváním, jelikož musí z nějakých lepkavých materiálů udělat něco jako beton, prostě zdivo. Buďto dutinu vykotlá, nebo najde již existující dutinu, kterou vystele a následně zazdí. Ale ne úplně – nechá samičce a mláďatům úzký otvor pro krmení zobákem. Po hnízdění, kdy se mladí vylíhnou a jsou letuschopní, tak se změní zobák zoborožce z pomyslné míchačky na sbíječku, a mnohdy za pomoci samice zevnitř zbytek zazděné rodiny vysvobodí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?