Abecední řazení může být věda
V jazykovém koutku se pokusíme odpovědět na dotaz posluchače, jak náležitě abecedně řadit. Posluchač se dotazuje na správné řazení jmen Jan a Ján a Veronika a Věroslava.
Jedná se o to, jestli má být na prvním místě slovo s diakritickým znaménkem či nikoli. Tedy s krátkou, nebo dlouhou samohláskou v případě jmen Jan a Ján a s e, nebo ě v případě druhých vlastních jmen. Abecední řazení je tradiční, samohlásky s diakritickým znaménkem jsou rovnocenné se samohláskami bez znaménka, ale je běžné řadit nejprve podle samohlásky bez označení délky, tedy: Jan a poté Ján.
Písmena s diakritickými znaménky se řadí stejně jako písmena bez nich. Bez ohledu na podobu první slabiky – ve nebo vě – bude první v abecedním pořadí jméno Veronika, neboť podle řazení znaků odleva doprava stojí první rozdílné písmeno – n – v abecedě dříve než – s – stojící na stejném místě v ve jméně Věroslava.
Podrobnější informace mohou posluchači nalézt v Internetové jazykové příručce, dobře posloužit v konkrétních případech může také Databáze dotazů z jazykové poradny Ústavu pro jazyk český dostupná na internetu.
Posluchačský dotaz dokládá, že i abeceda může být trochu věda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka