Amplion, refýž a perón zachraňuje už jen beletrie
V Jazykovém koutku odpovídáme na dotaz posluchače, který píše: Moje babička čekávala na refýži na tramvaj, na perónu na vlak a příjezd vlaku oznamoval amplion. Vyskytují se tato slova ještě?
Všechna zmiňovaná slova se v češtině vyskytují, ale jsou generačně i kontextově vázaná. Najdeme je i v nejmodernějších slovnících češtiny, tedy v Slovníku spisovné češtiny a slovo amplion i v internetovém Akademickém slovníku současné češtiny.
Amplion je ve slovnících uváděn s významem zařízení k přenosu nebo zesilování zvuku a jedním z dokladů je nádražní amplion. V dnešní češtině je ve spojení s nádražím běžnější vyjádření nádražní rozhlas, zatímco starší generace užívala amplion i ve významu nádražní rozhlas obecně.
Perón s významem železniční nástupiště je slovem stále živým. Na několika nádražích ještě najdete cedulky "Vstup na perón jen s platnou jízdenkou", které s postupující modernizací jednotlivých nádraží mizí a s tím mizí i spojení peronní lístek. Slovo perón je hovorové, užívané častěji starší generací, ale stále živé. V železničním prostředí se jako peronní kolej označuje kolej s nástupištěm pro osobní vlaky.
Refýž se užívá hodně málo
Podle údajů o frekvenci v Českém národním korpusu je refýž z těch slov, o nichž hovoříme, nejméně frekventovaná. Kromě refýže se užívala i refýžka.
Dnes už jednoznačně převažuje označení nástupní ostrůvek. Slovo je vázané generačně, pomalu ustupuje. Rychlá anketa asi mezi 50 studenty češtiny je toho důkazem - slovu už více než polovina nerozumí a nikdo je aktivně neužívá. Z tak malé sondy nemůžeme vyvozovat závěry, ale vidíme, že ustupuje i pasivní znalost. Všechna tři slova udržuje při životě stále také beletrie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/c61cb9fdb5b8bd1e1a6d06ebcb7110e7.jpg?itok=4Fwwcnre)
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka