Andula, Maruška, paní Maskáčová a spol. Zveme vás na statek v Zíchově u Kolovče

27. září 2021

Chovatelka Libuše Lásková ze Zíchova u Kolovče bydlí na samotě u lesa. Aby jí nebylo smutno, obklopila se mnoha zvířaty. A dnes už ví, že udělala dobře.

Libuše Lásková

"Kozy se dají vychovat, slyší na jméno, reagují na povel. Přiběhnou na zavolání jako pejsek. A jsou užitečné. Nejenže se s vámi pomazlí, ale také vám posekají louku či zahradu, zároveň ji i pohnojí, dají vám kůzlata, mléko a nakonec třeba i maso," vypočítává Libuše Lásková, maminka tří dětí. Statek koupili před deseti lety a hlas zvířat jim tady chyběl.

Na statku žijí tři dospělé kozy - Andula, Maruška a paní Maskáčová a spolu s nimi dvě malá kůzlátka. Bydlí zde také tzv. papírový kozel, tedy s průkazem původu. Jmenuje se Tonda, je prý velmi společenský a svůj harém si řádně hlídá.

Libuše Lásková tušila, že bude mít psy a kočky, časem také kozy, ale že jí děti přinesou i další živé dárečky, které u nich brzy zdomácní, to nečekala. Děti v tombole postupně vyhrály hejno holubů a pak také morčata. Potom už chyběly jen ovce, ty prý byly vytoužené. Takže se na statku před nedávném zabydlely dvě východofríské ovečky.

Když je dost mléka a nestihne se vypít, udělá z nich paní Lásková sýry na několik způsobů. Nikdy nezbudou, rychle se sní, tolik všem chutnají. Brzy bude v Zíchově farma, která své přebytky nabídne ke koupi i sousedům a lidem v okolí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...