Andula, Maruška, paní Maskáčová a spol. Zveme vás na statek v Zíchově u Kolovče

27. září 2021

Chovatelka Libuše Lásková ze Zíchova u Kolovče bydlí na samotě u lesa. Aby jí nebylo smutno, obklopila se mnoha zvířaty. A dnes už ví, že udělala dobře.

Libuše Lásková

"Kozy se dají vychovat, slyší na jméno, reagují na povel. Přiběhnou na zavolání jako pejsek. A jsou užitečné. Nejenže se s vámi pomazlí, ale také vám posekají louku či zahradu, zároveň ji i pohnojí, dají vám kůzlata, mléko a nakonec třeba i maso," vypočítává Libuše Lásková, maminka tří dětí. Statek koupili před deseti lety a hlas zvířat jim tady chyběl.

Na statku žijí tři dospělé kozy - Andula, Maruška a paní Maskáčová a spolu s nimi dvě malá kůzlátka. Bydlí zde také tzv. papírový kozel, tedy s průkazem původu. Jmenuje se Tonda, je prý velmi společenský a svůj harém si řádně hlídá.

Libuše Lásková tušila, že bude mít psy a kočky, časem také kozy, ale že jí děti přinesou i další živé dárečky, které u nich brzy zdomácní, to nečekala. Děti v tombole postupně vyhrály hejno holubů a pak také morčata. Potom už chyběly jen ovce, ty prý byly vytoužené. Takže se na statku před nedávném zabydlely dvě východofríské ovečky.

Když je dost mléka a nestihne se vypít, udělá z nich paní Lásková sýry na několik způsobů. Nikdy nezbudou, rychle se sní, tolik všem chutnají. Brzy bude v Zíchově farma, která své přebytky nabídne ke koupi i sousedům a lidem v okolí.

Spustit audio