Červené zelí s jablky

Červené zelí s jablky

Trochu jiná úprava zelí. Můžeme však občas ochutnat něco jiného než to, na co jsme zvyklí. Věřím, že takto upravené zelí si najde místo v jídelníčku u většiny posluchačů. Jeho kombinace s jablky je velmi vhodná k uvedenému receptu na pečenou husu.

Suroviny:

cca 1 kg nakrouhaného červeného hlávkového zelí
2 oloupaná jablka
1 lžíce oleje
1 cibule
1 stroužek česneku
špetka kmínu
5 lžic vinného octa
3 lžíce vody
2 lžíce cukru
3 jalovčinky
sůl

Postup:

Na oleji zpěníme cibuli nakrájenou na kolečka, potom přidáme nakrouhané zelí, na plátky nakrájená oloupaná jablka a česnek, ocet, kmín, vodu, cukr, jalovčinky a sůl. Promícháme a pod poklicí dusíme, dokud zelí není měkké. Zelí nezahušťujeme, jen šťávu, kterou pustí, vydusíme.

Podáváme k vepřové pečeni, klobásám, drůbeži, zvěřině apod.

Celková doba přípravy cca 50 minut.

Pečená husa s jablky

Suroviny:

Pečená husa s jablky

1 mladá husa o hmotnosti cca 3 kg
4–6 jablek
trochu cukru
kmín
mléko na potření
sůl

Postup:

Vykuchanou a dobře očištěnou husu zevnitř i zvenku osolíme a necháme ji několik hodin v chladu odležet. Poté ji otřeme vlhkým hadříkem, kterým setřeme přebytečnou sůl. Takto připravenou husu potřeme studeným mlékem, okmínujeme a pomalu pečeme ve středně vyhřáté troubě. Během pečení odebíráme vypečené sádlo. Je-li husa tučnější, kůži propícháme, aby sádlo mohlo vytékat.

Husu podle potřeby obracíme a poléváme vypečenou šťávou. Když je téměř měkká, podlijeme ji malým množstvím vody a kolem ní naskládáme oloupaná, jádřinců zbavená a na čtvrtky či osminky nakrájená jablka, která jsme posypali malým množstvím cukru. Takto připravenou husu dopečeme. Během dopékání jablka nasáknou výpekem a krásně zkaramelizují. Podáváme s kysaným nebo hlávkový zelím a knedlíky. Takto upravená husa však chutná i s bramborem a v tom případě k ní podáváme jablkový kompot.

Celková doba přípravy cca 4 – 6 hodin.

Aby byla husa dobře propečená, šťavnatá a měkká, platí jedno staré pravidlo. Kolik kilogramů husa váží, tolik hodin se peče.