Červenec je měsícem jedlých květů. Pochutnejte si na jukové omeletce

3. červenec 2022

Pro autorku květinových kuchařek Janu Vlkovou se červenec nese ve znamení konzumace jedlých květů. Ty se hodí např. i jako ozdoby svatebních dortů.

„Červenec je bohatý na hodně šťavnaté květy, denivky, bohyšky a juku, to jsou tři skoro salátové rostliny tohoto měsíce. V červenci se také koná nejvíc svateb a myslím si, že největší radost je zdobit jedlými květy svatební dort,“ říká Jana Vlková při vzpomínce na svatbu svého syna loni v létě.

Pro nás autorka květinových kuchařek a lektorka vaření z jedlých rostlin přichystala recept na teplé jídlo, Jukovou omeletu. „Juka, jak jsem se dozvěděla po tom, co jsem tuto omeletu vyzkoušela, je normální surovinou ve Střední Americe. Recept jsem získala od salvadorského studenta umění, doma prý jedli omeletu s jukou každou neděli,“ usmívá se Jana Vlková.

Juková omeleta

Ingredience
  • Pro 1 až 2 osoby: 2 jarní cibulky
  • olej nebo máslo na smažení
  • hrst květů juky
  • 2 vajíčka
  • 1 polévková lžíce strouhanky
  • 50 g sýra
  • 2 rajčata
  •  

Květy juky by se měly sklízet hned po rozkvětu. Doma je zbavíme tyčinek a pestíků.

Na másle nebo slunečnicovém oleji (jak to kdo má rád) orestujeme nadrobno nakrájenou jarní cibulku. Přidáme očištěné květy juky a chvilku podusíme. Osolíme, opepříme a dáme stranou.

V hrnku rozkvedláme 1 vejce, lžičku strouhanky, lžíci vody, osolíme podle chuti. Na pánvi rozehřejeme olej, vlijeme směs. Osmažíme po obou stranách.

Naplníme podušenou jukou, doplníme strouhaný sýr a rajčata nakrájená na plátky.

Chuť doladíme květy česneku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...