Co mají společného PEXESO a Jaroslav Dietl?

27. duben 2021

Slovo PEXESO se může jevit kvůli písmenku X jako slovo cizího původu. Ale opak je pravdou. Slovo je české.

Jedná se o slovo zkratkové. V letech 1965–1972 byl vysílán televizní soutěžní pořad Jaroslava Dietla s názvem Pekelně se soustřeď! Na pořad jsme asi už zapomněli, ale slovo hry vzniklé zkrácením tří slov pek – se – so z názvu pořadu žije dál a my už víme, že je domácího, českého původu.

Malé nebo velké písmeno?

Slovo po jeho rozšíření chápeme v současnosti jako označení druhové, pak je zapisujeme s malým počátečním písmenem, např. v korpusových dokladech je najdeme jen s písmenem malým. V Internetové jazykové příručce je uveden příklad: "V oblibě jsou společenské hry, puzzly, karty nebo pexesa." Užití slova v množném čísle naznačuje začlenění do tvarové soustavy češtiny a dokládá jeho zobecnění. Pouze pokud bychom chtěli zdůraznit, že jde o název hry, pak ve spojení s tímto slovem by bylo možno napsat i počáteční písmeno velké, např. "Hra nazvaná Pexeso je velmi oblíbená."

autoři: Vladimír Šťovíček , Helena Chýlová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...