Co mají společného PEXESO a Jaroslav Dietl?

27. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pexeso

Slovo PEXESO se může jevit kvůli písmenku X jako slovo cizího původu. Ale opak je pravdou. Slovo je české.

Jedná se o slovo zkratkové. V letech 1965–1972 byl vysílán televizní soutěžní pořad Jaroslava Dietla s názvem Pekelně se soustřeď! Na pořad jsme asi už zapomněli, ale slovo hry vzniklé zkrácením tří slov pek – se – so z názvu pořadu žije dál a my už víme, že je domácího, českého původu.

Malé nebo velké písmeno?

Slovo po jeho rozšíření chápeme v současnosti jako označení druhové, pak je zapisujeme s malým počátečním písmenem, např. v korpusových dokladech je najdeme jen s písmenem malým. V Internetové jazykové příručce je uveden příklad: "V oblibě jsou společenské hry, puzzly, karty nebo pexesa." Užití slova v množném čísle naznačuje začlenění do tvarové soustavy češtiny a dokládá jeho zobecnění. Pouze pokud bychom chtěli zdůraznit, že jde o název hry, pak ve spojení s tímto slovem by bylo možno napsat i počáteční písmeno velké, např. "Hra nazvaná Pexeso je velmi oblíbená."

autoři: Vladimír Šťovíček , Helena Chýlová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.