Čopitadlo, kočoláda, cerel a další

12. červen 2023

Největší audioportál na českém internetu

ilustrační foto | Foto: Stock Exchange

Poslechněte si další chvilku s češtinou

Odpovídáme na dotaz posluchačky, kterou zajímá, jestli se mezi spisovná slova už nepřipojilo slovo pernamentní. Dozvíte se také, co znamená pojem metateze.

Slovo pernamentní se do spisovného jazyka zatím nedostalo a není k tomu ani důvod. Ve skutečnosti se totiž jedná o slovo permanentní, jen chybně vyslovované. Jevu, ke kterému zde dochází, říkáme metateze neboli přehození pořadí hlásek.

K metatezím hlásek během celého vývoje jazyků. Například zhruba v 8. – 9. století se tento jev objevil ve slovanských jazycích, kde metateze přispěla k jejich rozrůznění na jednotlivé jazykové větve. Původní praslovanská slova se začala vyslovovat různě. Např. praslovanské slovo gordъ se u východních Slovanů změnilo na gorod, v jihoslovanské a západoslovanské skupině ale vzniklo slovo grad. Vývojem samozřejmě prošel i význam těchto slov, takže např. ruské gorod a české hrad se dnes významem liší, ale pro nás je důležitá hlásková stavba obou slov.

K metatezím většinou dochází kvůli usnadnění výslovnosti slova, a proto tento jev důvěrně znají rodiče malých dětí, které tvoří slova, jako je verlyba místo velryba, čopitadlo místo počitadlo, kočoláda místo čokoláda a podobně.

U dospělých se metateze objevují často v nářečích. Někde se místo celer říká cerel, jinde místo lžíce říkají žlíce. Jinak se metateze vyskytují často v cizích slovech, která mají pro češtinu nezvyklou hláskovou stavbu. Takové je třeba přídavné jméno permanentní, o kterém už byla řeč, nebo slovo permanentka. Jeho zkomolená podoba, tedy „pernamentka“, se sice možná pro někoho lépe vyslovuje, ale určitě se nedostane do spisovného jazyka. Pokud si ale při jeho užití nejsme jisti správnou podobou, můžeme si pomoci nespisovným zkráceným slovem „permice“, které se skládá z počátečních hlásek perm- a přípony -ice. Tam to -m- je slyšet a nikdo permanentce neřekne „pernice“.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.