Jak vzniklo rčení „začínat od píky“? Na počátku byla zbraň

29. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kopí, středověká zbraň

Rčení od píky se objevuje v několika spojeních. Nejčastěji se říká začínat od píky a také vypracovat se od píky. 

Slovo píka se do češtiny dostalo přes němčinu z francouzštiny a označuje bodnou zbraň, kopí, obvykle poměrně dlouhé. Kopí se ve starší češtině nazývalo také hrále nebo sudlice, což je slovo spojené pro většinu z nás s husitskými válkami a všichni také známe pojmenování kopiníci. V období 16. a 17. století v souvislosti se změnou boje se kopí ještě prodlužuje a je opatřeno bodcem, který je možno zarazit do země a s upravenou zbraní přichází i nový název.

Vojáci, kteří s píkou bojovali, pikenýři, byli prostí, byli to pěšáci, představovali ve vojsku nejnižší skupinu. Začínali tedy od nuly, od píky, a pokud postupovali výše, bylo to díky jejich vlastnímu přičinění.

Souvislost s karetní barvou

Nahlédnutím do etymologického slovníku zjistíme, že slovní kořen pik má asi onomatopoický (zvukomalebný) původ a v evropských jazycích označuje často hrot, také vrchol hory. V češtině jsou od něj odvozena slova jako piky, barva v kartách, podle tvaru, špičky, také pikantní, ostrý, píchající, chuťově dráždivý a souvislost nacházíme i u slovesa píchat.

autoři: Helena Chýlová , Vladimír Šťovíček | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?