Méně není vždy více

27. listopad 2008
Publicistika

Zdá se, že trvalým námětem k diskusi pro obyvatele Lokte na Sokolovsku, jeho představitele, návštěvníky i místní média je katastrofální stav Dvorany, někdejšího významného společenského a kulturního stánku města. Vedení radnice vkládalo v uplynulých měsících nemalé naděje do získání evropské dotace, tento záměr ale nevyšel a objekt zatím chátrá dál. Více k tomuto tématu v poznámce Lubomíra Stejskala.

Ta věta musí napadnout snad každého, kdo se v někdejším královském městě Lokti zastaví u kdysi slavné a dnes rozpadající se Dvorany. Proč s tím něco neudělají? Výčitka je to jistě pochopitelná, ale ne tak docela oprávněná. Nahlédneme-li do zápisu jednání loketského zastupitelstva ze začátku letošního června, najdeme v něm důležitý odstavec. Zastupitelstvo se usneslo, že podá žádost o poskytnutí evropské dotace ze zdrojů, které jsou vyčleněny společně pro Karlovarský a Ústecký kraj. Částka potřebná na obnovu Dvorany představuje 70 milionů korun a takovýto objem finančních prostředků investovaných do jednoho projektu radnice jednoduše nemá k dispozici.

Pak nezbývalo než čekat. Starosta Jaroslav Hlavsa - a zřejmě nejen on - tajně doufal, že dotace pokryje náklady na rekonstrukci Dvorany z devadesáti procent; mimochodem právě tak tomu bylo v případě evropských peněz určených na zvelebení loketského amfiteátru. Jenomže tento předpoklad se nevyplnil. Příslušná místa, která o dotacích rozhodují, přiznala projektu pouhých 24 milionů, tedy něco málo přes jednu třetinu z potřebných sedmdesáti. A tím naději na obnovu Dvorany v nejbližší době, což znamená v příštím roce, zřejmě definitivně pohřbila. Radnice tak byla znovu postavena před otázku, co dál.

Logo

Nabízela se možnost přihlásit se do nového, listopadového kola žádostí o stejnou dotaci. Jenomže před tímto krokem starosta Jaroslav Hlavsa po předchozí zkušenosti na říjnovém zastupitelstvu varoval. S realistickým odůvodněním, že získání prostředků z těchto zdrojů není tak samozřejmé, jak se původně zdálo. Navíc množství peněz v těchto fondech není velké a získání dotace je značně nejisté. Na leckterého eurooptimistu to mohlo zapůsobit jako studená sprcha, pravda je ale prostě taková, že unijní fondy, jakkoli znamenají velkou pomoc, nejsou ani všemocné, ani samospasitelné. V případě nemalého množství projektů záchrany nemovitostí z toho plyne nutnost hledání alternativních cest při zajišťování jejich financování.

Teprve další vývoj situace ukáže, zda do této skupiny bude patřit také loketská Dvorana.

autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.