Mezi námi zvířaty

Hrošík liberijský: Malý agresor, který se nesnese ani s vlastními potomky

26. září 2022
Mezi námi zvířaty

Tento převážně noční živočich vypadá na první pohled velice roztomile, rozzlobit byste ho ale určitě nechtěli. Řeč je o hrošíku liberijském, který i přes zdrobnělinu ve svém rodovém jméně dokáže být velice agresivní.

„Hrošík patří mezi nebezpečná zvířata stejně jako třeba lev. Vypadá sice jako takový tlustší mazlík, ale není. Umí vyvinout rychlost přes 30 km/h, když potřebuje, ale jen na krátkou vzdálenost,“ uvedl ošetřovatel hrošíků v Zoologické a botanické zahradě města Plzně Vlastimil Cihlář.

Jak tedy probíhá krmení této „dravé zvěře“? „My k němu chodit nesmíme. Někdy je to samozřejmě nezbytné, ale jsme tady ve dvou, tak se jistíme. Pokud k nim ale nemusíme, vůbec ke zvířatům nechodíme, i když jsme jejich ošetřovatelé. V šest hodin ráno přijdu, vezmu vojtěšku, vykydám výběh a dávám zvířatům ranní dávku. Dostávají kořenovou zeleninu, složku sena, zelenou trávu, a přes zimu přidáváme občas jablka nebo šťavnatější zeleninu,“ jmenoval Cihlář, který dále pokračoval uvedením rozdílů mezi velkým hrochem a tímto hrošíkem:

Na milostné radovánky má jen jeden den

„Velký hroch obojživelný je především mnohem větší, zhruba 5x a více. Také žije ve stádech, hrošík je absolutně samostatný. Navíc hrošík je příbuzný praseti,“ sdělil ošetřovatel zajímavou skutečnost. „Co se týče říje hrošíků, trvá jen jeden den. Pozná se to okamžitě. Začínají se k sobě všelijak dostávat přes pletivo a tak podobně. Poté je už na štěstí, pokud se vám povede je spojit, a oni místo toho, aby se napadli, tak kopulují celý den. Druhý den už je ale musíme oddělit a život jde dál,“ popsal ošetřovatel hrošíků.

Samice hrošíka liberijského je březí 7-8 měsíců a mívá jedno mládě, s nímž zůstává jeho první 2-3 roky. „Jakmile mládě dospěje, tak jej od sebe odežene. I když se jedná o matku a mládě, tak se nesnášejí,“ poznamenal Vlastimil Cihlář, který dále pokračoval popisem jejich kůže: „Kůži mají hodně silnou, místy 5-7 cm. Hrošík miluje teplo, takže se sluní, a má takový samomazací systém. Vylučuje po celém těle sekret, kterým se „samomaže“. Tito živočichové to mají vychytané. Chrání je to před přímým sluncem, které přitahují, jelikož mají tmavou pokožku.“

Ačkoliv se jedná o býložravce, své nepřátele a konkurenty může hrošík odradit ceněním svých nemalých zubů: „Tím, že na vás otvírá tlamu a ukazuje zuby, vám říká, abyste šli co nejdál od něho. Staly se případy, že hrošíci napadli ošetřovatele. Většinou se jednalo o nešťastnou náhodu, ale jsou prostě nebezpeční,“ zakončil povídání o trpasličím druhu hrocha zaměstnanec plzeňské zoo.

Spustit audio