Miloš Bělohlávek je historikem Chodova teprve pět let, přesto už má za sebou pořádný kus práce

15. únor 2021

Historikem Chodova na Sokolovsku je Miloš Bělohlávek. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, ve funkci je pět let. Jak říká, neměnil by. O dějiny se začal zajímat na základní škole.

Dějiny ho na základní škole natolik zaujaly, že místo dětských her rád četl různé historické knihy. „Historie mě přitahovala, dá se říct, odjakživa. Víceméně od té doby, co umím číst, jsem byl přesvědčený o tom, že budu dělat něco, co s historií nějakým stylem souvisí,“ uvedl Miloš Bělohlávek.

Dnes přednáší mimo jiné malým i dospělým posluchačům, které seznamuje s minulostí Chodova. „Chodov byl posledním místem, kterým jsem se začal zabývat. Prakticky je to několik málo let zpátky. Došlo mi, že skoro vůbec nic nevím o místě, kde žiju. To mě vedlo k tomu, že jsem si začal otevírat staré městské kroniky, jel jsem do archivu a postupně jsem začal odkrývat dějiny tak, abych je sám pro sebe mohl uchopit a prezentovat je ostatním,“ popsal historik.

Podle něj jsou přednášky pro starší ročníky možností, jak zavzpomínat. „U mladých je to naopak. Je to možnost, jak vidět Chodov úplně jinak, zjistit, že město má živou minulost, že i v tom panelovém městě pořád mohou najít místa, kde ta minulost na ně promlouvá.“

Poslechněte si celý příběh Miloše Bělohlávka:

autoři: Andrea Strohmaierová , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.