Mushing je zábava, starost i finančně náročný koníček

12. březen 2023

Nevšedního koníčka má Rostislav Job ze Stříbra. Chová osm alaskanů husky. Tito psi nejsou jen na procházky a mazlení, jak by se mohlo zdát, jde totiž o velmi živé plemeno, které stále potřebuje pohyb. Rostislav se s nimi věnuje mushingovému sportu.

Rostislav Job ze Stříbra

K mushingu jej vedl už otec a sám Rostislav si svá první vlastní štěňata pořídil v roce 2012. Mushing sám o sobě je prý zábavou, ale to okolo je už opravdu velká starost. Psi potřebují každý den vyběhnout, potřebují prostor, musí mít očkování, které je povinností. Na všech závodech se samozřejmě vyžaduje, je třeba chodit na pravidelné veterinární vyšetření. Také je velmi důležitý výcvik a potrava. Do jídelníčku sportovní psi potřebují i syrové hovězí maso, k tomu kvalitní granule, těstoviny. Je to i finančně náročný koníček.

Rostislav Job jezdí se psy stále na závody, a to nejenom v naší republice. Protože je málokdy sníh, tak převážně spřežení šestice psů táhne káru. Pouze, když jsou dobré sněhové podmínky, tak se musher veze na sáních. Vloni stříbrský jezdec získal krásné ocenění mistra republiky. Jeho mladý tým, v kterém má nejstarší pes šest let, se stále účastní mnoha sportovních akcí. Brzy se mohou předvést i na domácím poli. Ve dnech 8. a 9. dubna se totiž konají závody psích spřežení i ve stříbrských kasárnách pod názvem Stříbrský sprint.

Chcete být také chovatelem?

Koho by tento sport nadchnul, toho stříbrský chovatel nejdříve prosí, ať si před pořízením podobného plemena nejdříve někde vyzkouší, co vše to obnáší. Jde totiž o velké obětování se, nezbývá moc času na soukromí. Psi nejsou hračka, ale přátelé, kteří potřebují neustálou péči.

Spustit audio