Plzeňský chabal je světovým unikátem, říká publicista a spisovatel Ladislav Silovský

Poslechněte si rozhovor s historikem Ladislavem Silovským
Historii plzeňské vodárny a čistírny odpadních vod se Ladislav Silovský s nadšením věnuje už delší dobu. 46 let sám pracoval jako strojník na ČOV v Plzni. Jeho zájem o historii ho následně zavedl i do achivu vodárny, archivu čistírny a do archivu města Plzně.
V roce 2023 vydal Ladislav Silovský knihu „Plzeňská vodárna“, momentálně pracuje na další knize věnující se tomuto tématu. Kromě toho pro zájemce pořádá komentované procházky po Plzni.
Historickou technickou památkou první kategorie je podle Ladislava Silovského plzeňský chabal, tedy úpravna vody – filtrační systém, který před 100 lety v Plzni realizovala francouzská firma Puech-Chabal z Paříže. Pozornost si ale zaslouží i další zajímavá místa a vůbec práce plzeňských vodárníků jako taková.
Jaký šikovný nápad proměnil plzeňský chabal v „žijící“ místo? Kam zájemce zavedou tematické, komentované Procházky po Plzni? A co všechno Plzeňáci (ne)znají o místě zvaném Obcizna? Poslechněte si celý rozhovor!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.