Slovo gratis pochází z latiny. Řadíme ho mezi výrazy zastaralé

23. duben 2021

Reklama je všudypřítomná a tvůrci reklamy využívají všech prostředků, aby nás zaujali. Jedním za slov, která v poslední době reklama oživila, je slovo gratis.

Slovo gratis se momentálně objevuje frekventovaně zejména v reklamách televizních. Je synonymem slov zdarma nebo zadarmo. Gratis pochází z latinského slova grātīs odvozeného od výrazu grātia (přízeň, vděk). Gratis tak znamená: z přízně, za pouhý vděk, za poděkování, tedy bez placení.

Příslovce gratis je uváděno pouze ve Slovníku spisovného jazyka českého, tedy ve druhé polovině minulého století a z korpusových dat vyplývá, že se objevuje znovu i ve století 21. Stává se součástí publicistických textů, a to nejen textů reklamních. Nejfrekventovanější bylo v roce 2014.

Ve slovníku najdeme charakteristiku poněkud zastaralé, hovorové. To znamená, že je slovem spisovným pouze v mluvené češtině. Ale v současnosti, po svém oživení, je častěji užíváno v publicistických textech psaných.

autoři: Vladimír Šťovíček , Helena Chýlová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?