Vytyčit vždycky s krátkým!
Každý z nás ví, že čeština má samohlásky dlouhé a krátké, ale ve výslovnosti i v pravopise se nás mohou zmocnit pochyby o délce samohlásky i v českých slovech. Dnes bychom se zastavili u slova vytyčit, v němž se frekventovaně chybuje.
Slovo vytyčit souvisí se slovem tyč, původní význam je stanovit trasu pomocí tyčí, přeneseně stanovit cestu nebo cíl. Shodně se slovem tyč, pak vyslovujeme a také zapisujeme sloveso krátce: vytyčit.
Vliv snad může mít starší forma slovesa, kterou uvádí ještě Slovník spisovného jazyka českého. Dříve sloveso existovalo v obou podobách - vytyčit i vytýčit, ale už zmiňovaný slovník uvádí u podoby vytýčit, že se jedná o slovo zastaralé. Slovní spisovné češtiny pak tuto podobu v poslední třetině dvacátého století neuvádí vůbec.
Dnes sloveso ožívá hlavně v mediální sféře a v jazyce politiky. To dokládá také Český národní korpus, ve kterém najdeme obě podoby, ale významně frekventovanější je náležitá výslovnostní i pravopisná podoba.
Související
-
Znáte historii československého vynálezu - hry pexeso? První bylo s hrdiny mayovek!
Léto je čas, kdy se na dece u vody, nebo za deště v chalupě či chatě hrají stolní hry. S nejmenšími hráči to bývá často pexeso. Znáte jeho historii?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.