Zachránci kouzla starých časů

Naučí vás tradiční tesařině a truhlařině, při tom jim pomůžete opravit budovy Muzea řemesel v Merklíně.

Bylo, nebylo

Manželé Helena a Michal Votíkovi jsou původně městští lidé. Jako mnoho mladých párů se přestěhovali na venkov, do městyse Merklín na jižním Plzeňsku. Tím by mohl příběh končit, jenže on zrovna začíná.

Obětaví nadšenci

V Merklíně postupně zakoupili tři domy. V jednom bydlí, další dva slouží a poslouží pro Muzeum řemesel, které manželé Votíkovi v městysi založili. Bohatí lidé, napadne vás. Chyba lávky. Nadšenci, kteří své našetřené peníze, svůj volný čas a energii věnují záchraně nevyužívaných domů, které by jinak byly zdemolovány.


Nejbližší akce Muzea řemesel Merklín:
10.–11. 5. 16:00-19:00 hodin Výstava rukodělných výrobků a vyhlášení výsledků soutěže Korálková šikulka (zámek Merklín)
27. 6.-8. 7. Tesařské sympozium - Autentická rekonstrukce historického krovu

Více informací najdete na stránkách Muzea řemesel Merklín.

Prvotní idea merklínského Muzea řemesel

„Ty domy jsou třeba na ne úplně dobrém místě nebo nemají pozemek, nemají zahradu, jsou malé. Ale jsou to domy, které jsou zachovány v původní podobě, jsou zajímavé svojí konstrukcí nebo svojí historií. A to byl takový první hybatel, kdy jsem si říkal, těm domům musíme vymyslet nějaký smysl,“ vysvětluje pohnutky pro vznik muzea Michal Votík: „a napadlo nás, že by se daly využít, jako se využívaly v historii, na drobné provozovny. A že i v takovém domku, kde vznikne dílna, se lidé můžou něco naučit, může tam být kurz, mohou se tam scházet lidé, kteří mají stejný zájem.“

Dát domu novou funkci, ale ve starém kabátě

Aby toho nebylo málo, vzali si Votíkovi do hlavy, že cokoli původního může v domech zůstat, to tam také zůstane. A tak propojují nové a staré prvky, ať už jde o trámy krovu nebo např. zárubně dveří: „Není to výlisek, který by byl hotový za pár vteřin, je to výrobek, který řemeslník vyráběl mnoho a mnoho hodin. A to je to, co té věci potom dává určitou duši. Láska toho člověka k řemeslu, k té práci, je na tom znát.“

Dobrovolný památkářský přístup

Při opravách Michal s Helenou volí dřívější postupy, se kterými se dnes setkáte snad už jen při rekonstrukci památkových objektů, na moderních stavbách pouze výjimečně. „Tesání trámů je cestou meditace a modlitby, která se navždy obtiskne do vaší stavby,“ můžete si přečíst na informativním panelu slova mistra tesařského Romana Kloučka, který s muzeem spolupracuje a s mistrem truhlářským Milošem Kodýdkem vyučuje tradiční technologie na kurzech. Jejich výsledkem je kromě jiného replika historického krovu a bedněný štít na jednom z domů muzea v Merklíně.

„Tesání trámů je cestou meditace a modlitby, která se navždy obtiskne do vaší stavby,“ můžete si přečíst na informativním panelu slova mistra tesařského Romana Kloučka, který s muzeem spolupracuje

Sami sobě – kurz na rekonstrukci muzea

Nové zastřešení bude vzorem účastníkům letního Tesařského sympózia, během kterého získá nový krov druhá budova, 50 let neobývaný vejminek na merklínském náměstí. Dobře vymyšleno, že? „Uspořádáme kurz, na který přijdou lidi, a v rámci práce, kterou tady odvedou, nám pomůžou zase kousek našeho muzea vybudovat. Zároveň učíme lidi, jak si také vlastní dům opravit, aniž by došlo ke ztrátě jeho autenticity, začátečníky i ty, které zajímá řemeslo a chtějí se posunout dál v tom, co už umí,“ upřesňuje Michal Votík.

Budoucnost Muzea řemesel v Merklíně

Další domy prý už Helena a Michal Votíkovi kupovat nebudou. V těch stávajících chtějí provozovat dílnu pro práci se dřevem, kurzy tvoření šitých šperků, výrobků z fima ...

Další domy prý už Helena a Michal Votíkovi kupovat nebudou. V těch stávajících chtějí provozovat dílnu pro práci se dřevem, kurzy tvoření šitých šperků, výrobků z fima, košíkářství, drátování, filcování a také tance pro děti i dospělé. Ani velkých tesařských sympozií se ale vzdát nechtějí, doufají, že se najdou i jiní zájemci o rekonstrukci domů, ke kterým by je mohli přesunout.

Spustit audio