Při chronickém zánětu slinivky potřebujete častější ale menší porce správného jídla

12. březen 2021

Dostatek tekutin, pravidelná strava - častěji a v menších porcích, zhruba po 2 až 3 hodinách a vynechání některých škodlivých potravin. To jsou zásady při chronickém zánětu slinivky břišní.

"Tučná, kořeněná a chuťově výrazná jídla musíme vynechat. Dále smažená, grilovaná masa a uzeniny," vyjmenovala dietní sestra z FN Plzeň Jaroslava Kreuzbergová. Lidé s chronickým zánětem slinivky by neměli jíst celozrnné pečivo. Z příloh jsou také rizikové bramborové knedlíky. Zapovězený je alkohol. Někomu může vadit káva. A když už, tak slabou filtrovanou," dodala dietní sestra. Důležité je rovněž nehladovět a nekonzumovat velké porce. Lépe často a méně.

V rozhlasové poradně zdravé výživy dietní sestra jmenovala také bylinky podporující ředění krve po očkování proti covidu. A odpověděla rovněž, zda existuje bylinka, po které se prokazatelně hubne.

autoři: Iva Kokešová , Jaroslava Kreuzbergová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.