Vánočka má kořeny má už ve 14. století
Vánočka nemívala vždy tvar pletené housky, jak ji známe dnes. Zpočátku to bývalo pečivo nepletené, podlouhlého tvaru, takzvaná calta. Calta byla známá již ve 14. století a její původní vzhled se s postupem času měnil na dnešní podobu.
- 300 g polohrubé mouky
- 250 g hladké mouky
- 1 lžička prášku do pečiva
- 100 g másla
- 100 g moučkového cukr
- 180 ml vlažného mléka
- 40 g droždí
- 2 žloutky
- špetka nastrouhaného muškátového oříšku
- kůra z dobře omytého citrónu
- 50 g rozinek
- 30 g mandlí
- 1 vejce na potření
- hrst mandlových lupínků na posypání
Z droždí, 1 lžíce cukru, 2 lžic mouky a 4 lžic mléka připravíme kvásek, který necháme na teplém místě vykynout. Do mísy prosejeme mouku, přidáme cukr, žloutky, sůl, nastrouhanou citrónovou kůru a muškátový oříšek, vykynutý kvásek a zbylým mlékem zaděláme těsto. Nakonec přidáme rozinky, oloupané a na nudličky nakrájené mandle a řídký vlahý tuk. Těsto, které musí být tužší, aby vánočka dobře držela tvar, dobře propracujeme a necháme ho zkynout. Zkynuté těsto promícháme vařečkou a opět necháme kynout. Toto ještě 1-2 x opakujeme.
Na pomoučeném válu zkynuté těsto rozdělíme na šest, osm nebo devět dílů. Záleží na tom, jaký způsob pletení vánočky si vybereme. Upletenou vánočku necháme na teplém místě ještě asi 30minut kynout. Potom ji potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlovými lupínky, vložíme ji do předehřáté trouby a prvních 5 minut pečeme při 200°C, potom snížíme na 160-170°C. Pečeme celkem asi 35 - 45 minut, záleží to na tom, jakou máme troubu. U horko vzdušné pečení trvá o něco méně. Před rychlým zbarvením chráníme povrch vánočky pečicím papírem nebo alobalem.
Na videu však můžete vidět pletení vánočky z osmi dílů najednou. Výhoda tohoto pletení je v tom, že se vánočka tzv. nesveze na jednu stranu.
Pletence mají připomínat malého Ježíška zabaleného v peřince. Používaly se také názvy pletenice, pletanka, štědrovice, štědrovečernice, štricka, štrucla, žemle nebo ceplík. Dříve vánočku mohli péct pouze cechovní řemeslníci – pekaři. Teprve od 18. století si je začali lidé péct doma sami.
Nejnovější recepty
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.