Víte, co je postfix?
Víte, co je to postfix? Není to název nové nabídky poštovních služeb, ani poštovní program pro příjem e-mailů, je to jazykovědný pojem, který předznamenává téma dnešního jazykového koutku s Martinem Proškem z Ústavu pro jazyk český. Dobrý den. Postfix je označení nevelké množiny částí slova, které se připojují na konec slova po koncovce. To není příliš obvyklé. Jak sám název napovídá, koncovce říkáme koncovka proto, že stojí na samém konci slova. Jen postfix může někdy následovat i po koncovce, a přestože postfixů není v češtině mnoho, nejsou zdaleka nevýznamné. To platí obzvlášť pro nás Západočechy. V celé zemi jsme například známí postfixem -pa, zkráceným z -pak: copa děláš? Komupa jsi koupil ten dárek? Čímpa to voníš? Apod. Na většině území ČR by položené otázky postfix neměly, stál by v nich jen tvar zájmena: Co děláš? Komu jsi koupil dárek? Čím to voníš? A čím jsou postfixy významné pro oblasti mimo západní Čechy? Postfixy najdeme i v jiných nářečních oblastech, zmiňme např. moravské půjdeme tudyma namísto tudy. Nezastupitelné funkce mají ale také celonárodně, ve spisovném jazyce. Mohou například nést stylový příznak knižnosti, např. postfix -ž ve větě Kdož ublížil tvému lidu? nebo ve větě Bodejž by ti bylo pomoženo. Dále máme knižní postfix -ť v různých funkcích: Toť on! a Nemohli jsme s kamenem hnout, bylť po čertech těžký a podobně. Bez nich by byl inventář knižních vyjádření o několik výrazných prostředků chudší. Kolik postfixů v češtině máme? Určitě jich nejsou ani desítky, odhadoval bych jejich celkový počet tak do dvaceti.
Uveďme si ještě nějaké zajímavé nebo často užívané.
Velmi časté jsou ještě např. -si spojované se zájmeny v útvary jako cosi, kdosi s významem „něco neurčitého, někdo blíže neurčený“ nebo -koli ve slovech jako cokoli, kdokoli s významem „lhostejno co/kdo“. Nejen u zájmen, ale i u příslovcí zase často vídáme či slýcháme postfix -hle: tudyhle, tadyhle. V těchto případech se význam příslovce nijak neobměňuje, jen se přítomností postfixu na dané slovo upoutá pozornost. Také –že je časté: Kdože ti to řekl? Zajímavé třeba je, jaké různé citové nuance dovedou tyto částečky vyjádřit. Porovnejme třeba věty Jakpak se jmenuješ? a Jakže se jmenuješ? Posluchači jistě poznali, že jakpak se jmenuješ je o mnoho přívětivější než strohé jakže se jmenuješ? Nakonec důležitou roli hraje i postfix -li ve funkci podmínkové spojky: neužiješ-li postfix, bude tvé vyjádření o něco chudší.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jaderný deštník, další kapacity, nová ponorka. Francie se zapojuje do závodů ve zbrojení, upozorňuje expert
-
Vláda zastropuje marže distributorů paliv. Zároveň sníží spotřební daň u nafty
-
Zdraží situace na Blízkém východě letenky? Aerolinky kvůli vysoké ceně paliva ruší i evropské lety
-
VIDEO: Neobvyklý pohled. Cestující mohli vidět start mise Artemis II z letadla