Tramvaje, železnice nebo oblouková lampa. František Křižík dokonce sestrojil i elektromobil
Odvahu, nic víc. To bylo celoživotní moto Františka Křižíka, velkého průmyslníka a zlepšovatele přelomu 19. a 20. století. Zdokonalil elektrickou obloukovou lampu, stál za rozvojem elektřinou poháněných vlaků i tramvají a zkonstruoval i první elektromobil, který bohužel upadl v zapomnění.
Související
-
Pánové Müller a Kapsa rozjeli v Plzni moderní stavitelství
Müller a Kapsa byli stavební inženýři, kteří se nastálo zapsali do dějin mostních konstrukcí a dalších staveb na území Plzně.
-
Průmyslovou revoluci v Plzni odstartoval mlynář František Hýra
Spuštěním parního mlýna začala v Plzni průmyslová revoluce. U břehu Radbuzy se v roce 1856 scházely davy Plzeňanů, kteří nevěřícně hleděli na první vysoký komín ve městě.
-
Dva největší pivovary v Plzni postavil Martin Stelzer
Mimořádně talentovaný Martin Stelzer stál u samotného počátku stavebního boomu v Plzni v 19. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.