Řemesla na západě Čech

Seriál Řemesla a činnosti má za cíl pokusit se o zmapování významných řemesel a činností charakteristických pro západočeský region. Mapovat řemesla dávno zaniklá, která přežívají jen v lidové tvořivosti a také řemesla, která v novodobých podmínkách pokračují dále.

V dnešním přetechnizovaném světě je někdy dobré se zastavit a podívat se zpátky do historie, jak se vyvíjela různá řemesla, jak zruční byli mistři svých oborů a co všechno dřívější řemeslníci dovedli vyrábět. Seriál Řemesla a činnosti přináší charakteristiky a popis různých řemesel a činností, která se vyskytovala nebo ještě vyskytují v západočeském regionu. Můžete tak nahlédnout do tehdejšího světa kameníků, kovářů, lazebníků, perníkářů a jiných mistrů z různých cechů řemesel.

Zaznamenat všechna řemesla a činnosti, která byla v uplynulých staletích vykonávána, či s kterými naši předkové přicházeli do styku, je téměř nemožné, ale jakýsi náhled tady je.

Historie pořadu:

Pořad se vysílá od dubna 2012.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.